Chmura obliczeniowa: 11 banków komercyjnych i 2 oddziały instytucji kredytowych zgłosiły notyfikacje w 2021 r.

Chmura obliczeniowa: 11 banków komercyjnych i 2 oddziały instytucji kredytowych zgłosiły notyfikacje w 2021 r.
Fot. stock.adobe.com/Ar_TH
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trzynaście podmiotów z sektora bankowego zgłosiło w sumie 23 notyfikacje korzystania z chmury obliczeniowej, podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Chmura obecnie staje się powszechnym rozwiązaniem umożliwiającym bankom realizację strategii cyfrowych.

„W 2021 r. 13 podmiotów zgłosiło w sumie 23 notyfikacje korzystania z chmury obliczeniowej, w tym 11 banków komercyjnych i 2 oddziały instytucji kredytowych, co odpowiednio stanowiło około 1/3 wszystkich banków komercyjnych (37%) i około 5% oddziałów instytucji kredytowych” – czytamy w raporcie UKNF „Informacja na temat sytuacji sektora bankowego w 2021 r.”

Jak banki wykorzystują chmurę?

Najczęściej banki korzystają z chmury w zakresie przechowywania i przetwarzania danych klientów (w tym danych biometrycznych) niezbędnych w realizacji usług bankowych, podano w raporcie.

Czytaj także: Recesja dosięga chmury obliczeniowej?

UNKF wskazał również, że banki, niekorzystające dotychczas z rozwiązań chmurowych, deklarują chęć ich wdrożenia w przyszłości.

Na koniec 2021 r. zagregowana suma bilansowa sektora bankowego wyniosła 2 572,4 mld zł i w ciągu roku wzrosła o 222,3 mld zł (+9,5%), przy czym struktura zagregowanego bilansu sektora bankowego nie zmieniła się w sposób istotny.

Źródło: ISBnews