Chmura NEC pod parasolem Fortinetu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

internet.02.250x188Zapory sieciowe następnej generacji (Next Generation Firewall) FortiGate będą stanowić główną linię obrony przed zagrożeniami dla oprogramowania MasterScope Virtual DataCenter Automation firmy NEC

Platforma zabezpieczeń sieciowych FortiGate® firmy FORTINET – dostawcy zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego – została wybrana przez firmę NEC jako zapora sieciowa następnej generacji (Next Generation Firewall) do ochrony oprogramowania MasterScope Virtual DataCenter Automation dla platform przetwarzania w chmurze.

Oprogramowanie firmy NEC zostało wprowadzone na rynek w maju tego roku. Wspomaga automatyczną konfigurację, wdrażanie i eksploatację środowisk przetwarzania w chmurze (infrastruktura jako usługa) w przedsiębiorstwach i centrach przetwarzania danych dostawców usług. Platforma została opracowana z myślą o rynku japońskim, ale firma NEC planuje rozszerzyć sprzedaż na inne rynki, w tym Amerykę Północną, Europę i Azję.

MasterScope Virtual DataCenter Automation to pierwsze oprogramowanie dla platform przetwarzania w chmurze, które wykorzystuje sieci definiowane programowo (ang. Software-Defined Networking, SDN). Automatyzuje ono czynności wykonywane w chmurze dzięki OpenFlow, protokołowi komunikacyjnemu, który przez sieć zapewnia dostęp do szyny danych przełącznika sieciowego lub routera. Oprogramowanie jest połączone z programowalnym kontrolerem przepływu danych (Programmable Flow Controller) PF6800, co umożliwia scentralizowaną kontrolę wirtualnych serwerów i sieci. Platforma przetwarzania w chmurze firmy NEC umożliwia z kolei zautomatyzowanie procesu zmiany ustawień sieciowych w wyniku wysyłanych przez użytkowników żądań pobrania danych z serwera wirtualnego. Dotychczas proces ten był dla administratorów serwerów dość czasochłonny.

Platforma zabezpieczeń sieciowych FortiGate to pierwsza w historii zapora sieciowa następnej generacji od dostawcy zewnętrznego wybrana przez firmę NEC do ochrony swojej platformy przetwarzania w chmurze. Firmy NEC i FORTINET współpracują ze sobą od 2010 r. w zakresie wdrożenia platformy FortiGate jako zabezpieczenia dla środowisk SDN, opracowanych przez NEC. Integracja FortiGate z oprogramowaniem MasterScope Virtual DataCenter Automation to kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa środowisk SDN.

„Cieszymy się z rozszerzenia współpracy z FORTINET, która obecnie obejmuje również naszą nową, bezpieczną platformę przetwarzania w chmurze. Jak dotąd opinie naszych klientów są bardzo pozytywne” — powiedział Akinori Itou, dyrektor działu oprogramowania systemowego w firmie NEC. „Nasze doświadczenie w tej dziedzinie w połączeniu z innowacjami FORTINET w zakresie zabezpieczeń sieciowych stawia nas w doskonałej pozycji, aby zaoferować naszym klientom bezpieczną, definiowaną programowo usługę, zapewniającą wysoki poziom niezawodności i używalności, a także uproszczoną obsługę” – dodał.

„Sieci definiowane programowo to coś więcej niż tylko chwytliwy slogan. To rzeczywistość. Pytanie jednak brzmi: jak je zabezpieczyć?” – zastanawia się Norio Kubota, dyrektor japońskiego oddziału firmy FORTINET. „Myślę, że dzięki współpracy z firmą NEC wreszcie znaleźliśmy odpowiedź. Oprogramowanie MasterScope Virtual DataCenter Automation umożliwia nam automatyczne przekierowywanie całego ruchu klienta za pośrednictwem naszych nowych zapór sieciowych następnej generacji. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo klienta, skraca czas udostępniania i obniża koszty dla operatorów”.

Zalety FortiGate

Firma NEC wybrała rozwiązania Next Generation Firewall z serii FortiGate-3000 i FortiGate-1000 w celu zabezpieczenia swojego oprogramowania MasterScope Virtual DataCenter Automation dla platform przetwarzania w chmurze. Te urządzenia zapewniają wysoką przepustowość, bardzo niewielkie opóźnienia oraz szeroki wybór opcji konfiguracji dla środowisk następnej generacji, wymagających błyskawicznego przetwarzania transakcji (np. usługi finansowe, VOIP, BYOD/urządzenia mobilne, aplikacje Web 2.0). Szerokie możliwości w zakresie zapewniania bezpieczeństwa sieciowego oferowane przez te urządzenia stanowią odpowiedź na następujące trendy zachodzące na rynku:

  • gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przepustowość z uwagi na rosnącą popularność bogatych w treści mediów społecznościowych i aplikacji Web 2.0,
  • ogromny wzrost liczby urządzeń mobilnych uzyskujących dostęp do takich aplikacji – coraz częściej poprzez WiFi – co wymaga zapory sieciowej mogącej przetwarzać miliony połączeń na sekundę,
  • coraz częstsze i coraz bardziej zaawansowane ataki wykorzystujące najnowsze techniki unikania wykrycia, przeprowadzane z warstwy aplikacji.

Rodzina produktów FortiGate obejmuje zapory sieciowe, kontrolę aplikacji, zabezpieczenia IP i SSL VPN, zapobieganie włamaniom, sandboxing sprzętowy i rozproszony (cloud-based), zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem oraz filtrowanie sieci WWW — wszystko w ramach jednego urządzenia i jednej oferty. Wszystkie urządzenia FortiGate są gotowe do użycia od razu po zainstalowaniu i zapewniają wsparcie dla podwójnego stosu IPv4 oraz IPv6. Firma Fortinet jest liderem w zabezpieczeniach sieci IPv6 od 2007 r. Uzyskała w 2008 roku certyfikaty IPv6-Ready oraz JITC.

Wszystkie urządzenia FortiGate posiadają dedykowany system operacyjny FortiOSTM z wyspecjalizowanymi procesorami FortiASIC™ najnowszej generacji, dzięki czemu stanowią wydajne, zaawansowane i kompleksowe systemy zabezpieczeń

Źródło: FORTINET