Chmura będzie tańsza

Chmura będzie tańsza
Łukasz Jaroszewski i Piotr Siniarski z Check Point Software
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy rozwiązania chmurowe są tańsze od dotychczasowych i czy są bezpieczne? Między innymi na te pytania w studiu BANK.pl podczas Forum Bezpieczeństwa Banków odpowiadali Łukasz Jaroszewski i Piotr Siniarski z Check Point Software Technologies Poland.

Na nasze pierwsze pytanie: czy rozwiązania chmurowe są tańsze od rozwiązań tradycyjnych? – usłyszeliśmy następujące odpowiedzi:

„Problem jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać. Wynika to m.in. z faktu, że obecnie rozwiązania chmurowe nie są jeszcze wykorzystywane w sposób optymalny, nie są prawidłowo nadzorowane, jak również firmy nie do końca wiedzą w jaki sposób optymalnie wykorzystywać. Ponadto wg mnie nie ma opracowań, które w sposób rzetelny, wprost by porównywały środowiska chmurowe i środowiska on-premise” – mówił Piotr Siniarski.

W jego opinii rozwiązania chmurowe nie są jeszcze tańsze od tradycyjnych, ale w przyszłości będą kosztowały mniej.

Bezpieczeństwo w chmurze

Łukasz Jaroszewski zauważa jednak, że rozwiązania chmurowe mają wiele zalet, które skłaniają m.in. instytucje finansowe do przenoszenia się do chmury obliczeniowej.

Te zalety to: większa dynamika rozwiązań chmurowych, dzięki czemu można szybciej testować nowe rozwiązania i szybciej je wdrożyć. Kolejna zaleta to łatwy dostęp do chmury z każdego miejsca. Nie można też nie wspomnieć o skalowalności, którą można w łatwy sposób zwiększyć.

Nasze kolejne pytanie dotyczyło tego, czy chmura obliczeniowa jest w każdym przypadku bardziej bezpieczna od środowiska on-premise?

Na to pytanie Piotr Siniarski odpowiedział: „Docelowo na pewno tak, ale z powodu dynamiki chmury, czy łatwości tworzenia w chmurze różnych bytów, dużej ilości automatyki w działaniu chmury, mogą pojawić się elementy, nad którymi klient nie panuje.”

Jak stwierdził, klient może nie zauważyć, że dany element nie jest chroniony.

Prywatne urządzenia pracowników i bezpieczeństwo banku

Koleją kwestią omawianą przez naszych rozmówców była ochrona osobistych urządzeń mobilnych pracowników, które są wnoszone do banku.

Jak mówili – są programy, które analizują systemy operacyjne tych urządzeń, sprawdzają czy nie są zmodyfikowane, co pozwolić by mogło osobom trzecim na włamanie. Analizują ruch sieciowy, analizują przychodzące wiadomości, także SMS-y.

Programy te również monitorują ruch pracowników w przeglądarkach internetowych. To wszystko, zdaniem naszych rozmówców, pozwala na zminimalizowanie ryzyka, ale go nie wyklucza do zera.

Goście naszego studia BANK.pl są przekonani, że w najbliższym czasie w rozwoju chmury będzie położony znaczący nacisk na kwestie bezpieczeństwa.

Ich zdaniem, wraz z rozwojem rozwiązań chmurowych nastąpi ustandaryzowanie różnych kwestii związanych ze  środowiskami chmurowymi. Jednocześnie upowszechnienie chmury doprowadzi do spadku kosztów korzystania z niej.

Zdaniem Piotra Siniarskiego, istotnym problemem nie tylko w Polsce będzie brak specjalistów od bezpieczeństwa w chmurze. Wynika to z faktu, że ta technologia jest jeszcze bardzo młoda. Jednak z upływem czasu tego typu specjalistów będzie przybywać.

Źródło: BANK.pl