Chiny deklasują resztę świata w eksporcie produktów wysokich technologii

Chiny deklasują resztę świata w eksporcie produktów wysokich technologii
Fot. stock.adobe.com / Arkadiusz Komski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według OECD produkty eksportowane dzielą się na cztery grupy pod względem poziomu technologii. Klasyfikacja opiera się na udziale nakładów na badania i rozwój w wartości całkowitej produkcji i wartości dodanej.

Przykładami branż wysokich technologii: są samoloty, komputery i farmaceutyki.

Chiny wyeksportowały tego rodzaju towary za 715,8 mld USD, a wraz z Hongkongiem za ponad 1 bln USD

Średnio-wysokie technologie to pojazdy silnikowe, sprzęt elektryczny i większość chemikaliów; technologia średnio-niska obejmuje gumę, tworzywa sztuczne, metale podstawowe i budowę statków; branże niskotechnologiczne to przetwórstwo spożywcze, tekstylia, odzież i obuwie.

Eksport o wartości biliona dolarów

W eksporcie towarów wysokich technologii zdecydowanie pierwsze miejsce zajmują Chiny. Według danych Banku Światowego w roku 2019 wyeksportowały tego rodzaju towary za 715,8 mld USD, a wraz z Hongkongiem za ponad 1 bln USD.

Od czasu wdrożenia różnych strategii reform gospodarczych w 1979 roku rozwój gospodarczy Chin w ogromnym stopniu skorzystał ze strategii wzrostu opartej na eksporcie. W ciągu ostatnich lat Chiny stale wspinały się w globalnym łańcuchu wartości, zwiększając udział eksportu produktów zaawansowanych technologii.

Czytaj także: Xi Jinping zapowiedział utworzenie giełdy w Pekinie

Wysyp chińskich korporacji High-tech

Duże chińskie prywatne firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami i usługami cyfrowymi zaczęły powstawać w końcu lat ‘80 dwudziestego wieku. Przykładem jest Huawei. W końcu lat ‘90 dwudziestego wieku powstały Alibaba, Baidu i Tencent, które naśladowały amerykańskie korporacje, takie jak Cisco, Amazon, Google i Facebook.

Dzięki stosunkowo łatwemu dostępowi do kapitału z banków państwowych chińskie korporacje szybko się rozwijały

Na początku XXI wieku powstało lub wyrosło z przedsiębiorstw państwowych szereg dużych firm technologicznych, takich jak powiązana z armią China Electronics Technology Group, HIKVision, ZTE, Haier Group  i trzy państwowe firmy świadczące usługi telekomunikacyjne: China Mobile, China Telecom i China Unicom.  

Następnie pojawiła się kolejna grupa prywatnych firm, takich jak Dahua Technologies oraz  producent dronów Shenzhen DJI Sciences and Technologies Ltd.  W marcu 2020 roku firma ta posiadała 70% udziałów światowego rynku dronów konsumenckich.

Dzięki stosunkowo łatwemu dostępowi do kapitału z banków państwowych chińskie korporacje szybko się rozwijały i większość inwestowała w badania i rozwój na skalę porównywalną z ich amerykańskimi odpowiednikami.

Czytaj także: Prognozy Goldman Sachs w dół: PKB Chin wzrośnie w III kw. o 5,1 proc. rdr

Chiny ‒ Stany Zjednoczone

W latach 2007 ‒ 2019 eksport chińskich towarów wysokich technologii rósł co roku średnio o 6,3%, a tymczasem eksport amerykański spadał. W czasie prezydentury Donalda Trumpa ważnym punktem w negocjacjach handlowych, mających złagodzić amerykańskie restrykcje, była sprawa zakupów przez Chiny amerykańskiej soi.

Relatywnie niska pozycja Stanów Zjednoczonych w eksporcie towarów wysokich technologii wynika z faktu, że wiele amerykańskich korporacji przeniosło swoje zakłady do krajów, gdzie koszty pracy są niskie.

Niska jest pozycja Rosji, której eksport towarów najbardziej zaawansowanych technologicznie jest mniejszy niż eksport Polski czy Węgier

Dlatego wysoką pozycję wśród eksporterów wysokich technologii zajmują średnio rozwinięte kraje Azji Południowo-Wschodniej: Wietnam, Malezja, Tajlandia i Filipiny, a także Meksyk, które konkurują tanią siłą roboczą, przyciągając kapitał zagraniczny, know how i  i technologie.  

Zaskakująco niska jest pozycja Rosji, której eksport towarów najbardziej zaawansowanych technologicznie jest mniejszy niż eksport Polski czy Węgier.

Źródło: Bank Światowy

Czytaj także: Chiny w Afganistanie grają o dostęp do metali ziem rzadkich

Źródło: aleBank.pl