Chiński Alipay nie chce Sberbanku

Chiński Alipay nie chce Sberbanku
Fot. stock.adobe.com/Sergey Kohl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Największy rosyjski bank traci partnerów transferowych. Coraz więcej banków zagranicznych boi się otwierać rachunki korespondencyjne w Sberbanku, który został objęty sankcjami USA.

W aplikacji mobilnej Sberbanku zamknięto możliwość wysyłania przelewów do portfeli Alipay.

System Alipay został uruchomiony w 2003 r. Pierwotnie był częścią strony internetowej Alibaba Group. Teraz jej właścicielem jest Ant Technology Group Co.

Z kart kredytowych Alipay korzysta większość Chińczyków. Według stanu z października 2019 r. na świecie jest 1,2 mld użytkowników usług Alipay co czyni go numerem jeden wśród dostawców usług płatności mobilnych na świecie. Do Alipay należy ponad 55% rynku płatności zewnętrznych Chin.

Czytaj także: WeChat Pay i Alipay – chiński konkurent BLIK-a?

Decyzja Western Union

Usługa uzupełniania portfela Alipay przez klientów Sberbanku została wdrożona we współpracy z Western Union (WU)  i została zawieszona z powodu zaprzestania działalności WU na terytorium Federacji Rosyjskiej. Usługa e-portfela Alipay była alternatywą dla przelewów z konta na konto.

To znacznie ograniczyło możliwość przekazywania środków z Federacji Rosyjskiej do Chin przez osoby fizyczne. Według szacunków ekspertów wolumen takich przelewów przed nałożeniem sankcji wynosił około 1 miliarda dolarów rocznie, z czego za ponad połowę odpowiadał Sbierbank.

Pieniądze przekazywało wielu Chińczyków, pracujących we wschodniej części Federacji Rosyjskiej, a także Rosjanie w ramach tzw. szarego importu na opłacenie dostaw małych partii towarów z Chin.

Wraz z nałożeniem sankcji zamknięto możliwość przelewów dolarowych dla Sberbanku, a rozliczenia rubel-juan nie są jeszcze zbyt powszechne.

Kolejne problemy z przelewami

Ze względu na ryzyko wtórnych sankcji Sberbank stracił partnera transferowego w Azerbejdżanie.  Chiny i Mołdawia zamknęły możliwość wysyłania przelewów ze Sberbanku na numer telefonu.

Bank stracił też jednego ze swoich głównych partnerów w Uzbekistanie – Ipak Yuli Bank. Teraz przelewy w aplikacji bankowej na numer telefonu są dostępne tylko w siedmiu krajach, WNP.

Ze współpracy z największym rosyjskim bankiem rezygnują instytucje finansowe, znajdujące się w krajach teoretycznie zaprzyjaźnionych z Rosją

24 lutego Sberbank został wpisany na listę zagranicznych instytucji finansowych podlegających sankcjom dotyczącym rachunków korespondencyjnych lub rachunków płatnych (tzw lista CAPTA). W rezultacie amerykańskie banki otrzymały rozkaz zablokowania jego kont korespondencyjnych od 26 marca.

Bez specjalnego zezwolenia Departamentu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) amerykańskie instytucje finansowe nie będą mogły otwierać i prowadzić rachunków korespondencyjnych Sberbanku i jego spółek zależnych, a także akceptować transakcji z ich udziałem. To sprawia, że ze współpracy z największym rosyjskim bankiem rezygnują instytucje finansowe, znajdujące się w krajach teoretycznie zaprzyjaźnionych z Rosją.

Źródło: aleBank.pl