Charles Goodhart laureatem nagrody „Dla wizjonera ekonomii” EKF

Charles Goodhart laureatem nagrody „Dla wizjonera ekonomii” EKF
Europejski Kongres Finansowy 2023. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas otwarcia XIII edycji Europejskiego Kongresu Finansowego po raz pierwszy wręczono Nagrodę Wizjonera Ekonomii. Laureatem nagrody został światowej sławy ekonomista Charles Goodhart, Emeritus Professor at the London School of Economics.

– Postanowiliśmy corocznie przyznawać tytuł najlepszego wizjonera roku. Chodzi o osobę, która wiele lat wcześniej przewidziała to, co się dzieje dzisiaj.

Charles Goodhart jest prawdziwym wizjonerem współczesnej ekonomii – powiedział Leszek Pawłowicz, koordynator EKF podczas wręczenia nagrody.

Czytaj także: Bankowcy najbardziej obawiają się zagrożeń spoza gospodarki

Charles Goodhart o stabilności finansowej

Przez dziesiątki lat pracy naukowej Charles Goodhart zajmował się kwestiami stabilności finansowej. Jest on autorytetem dla wielu pokoleń ekspertów związanych z sektorem finansowym i od dekad w inspirujący, nowatorski sposób wyjaśnia fundamentalne zagadnienia dla rozwoju gospodarczego świata.

W 2020 roku w swej książce przestrzegł, że wielka zmiana demograficzna spowoduje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych na wiele lat.

– Wielokrotnie z ust profesora Charlesa Goodharta padały trafne ostrzeżenia – stwierdził w laudacji Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF.

Czytaj także: EKF 2023: rekomendacja dotycząca uruchomienia rynku detalicznych listów zastawnych

Społeczeństwa dotknięte demograficznymi zmianami mają kilka alternatyw

W zdalnym połączniu z Europejskim Kongresem Finansowym w Sopocie Charles Goodhart mówił, że zwiększony współczynnik obciążenia demograficznego, czyli stały wzrost liczby osób starszych w stosunku do młodych, wywrze znaczną presję na finanse sektora publicznego, a społeczeństwa dotknięte demograficznymi zmianami mają kilka alternatyw. Żadna nie jest pozbawiona kosztów i ryzyka.

– Jedną z alternatyw jest zmniejszenie emerytur czy zmniejszenie wydatków przeznaczanych na zaspokajanie potrzeb i utrzymanie wysokiego standardu życia osób starszych. Druga to zwiększenie podatków. Trzecia to przyznanie się do niewypłacalności poprzez ciągłe zadłużanie się państw, co jednak może generować poważne, negatywne skutki ekonomiczne – mówił Charles Goodhart.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększanie obciążeń podatkowych, ale w sposób racjonalny, przemyślany i niehamujący wzrostu gospodarczego. Formą opodatkowania, ku której możemy się zwrócić, jest podatek od gruntów. Własność gruntu to jeden z przywilejów osób, które są bogate. Podatek taki nie ograniczy jednak potencjału rozwojowego klasy średniej. Jeśli chcemy iść w dobrym kierunku powinniśmy iść w kierunku podatku gruntowego – powiedział Charles Goodhart.

Czytaj także: Rekomendacje EKF 2023 dotyczące udziału sektora finansowego w odbudowie Ukrainy

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wręczenia nagrody. Wideo dostępne jest na stronie

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF