Cezary Kochalski z RPP: stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie jest właściwa

Cezary Kochalski z RPP: stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie jest właściwa
Cezary Kochalski Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, właściwa jest stabilizacja stóp procentowych, aż do momentu gdy gospodarka wejdzie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju - napisał członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski w odpowiedzi na pytania agencji Reuters.

Biorąc pod uwagę obecne dane i informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej, właściwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie, aż do momentu, gdy gospodarka wejdzie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

– napisał Cezary Kochalski.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej pierwszym krokiem w normalizacji polityki NBP >>>

Kiedy obniżenie stóp procentowych do zera byłoby usprawiedliwione?

Kochalski dodał, że obniżenie stóp procentowych do zera byłoby usprawiedliwione w przypadku znaczącego pogorszenia się sytuacji finansowej zadłużonych gospodarstw domowych oraz firm, które wpłynęłoby na konsumpcję, ciągłość działalności gospodarczej i inwestycji.

Czytaj także: Komentarze po wystąpieniu prezesa NBP: niewielkie szanse obniżki stóp procentowych >>>

„Pytanie o możliwość wprowadzenia negatywnych stóp procentowych traktuję jako hipotetyczne, opierające się raczej na małym prawdopodobieństwie z punktu widzenia obecnych prognoz i wyników polskiej gospodarki” – napisał członek RPP.

RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną w 2020 roku

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: stopy procentowe bez zmian do 2022 roku, obniżka możliwa przy niepokojąco niskim PKB >>>

Podczas piątkowej wideokonferencji prezes NBP Adam Glapiński powiedział że związku z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym bazowym scenariuszem jest stabilizacja stóp proc. do 2022 r., ale wciąż jest duża przestrzeń do poluzowania polityki i w razie radykalnego załamania koniunktury możliwe jest cięcie stóp proc. nawet do ujemnego poziomu.

Źródło: PAP BIZNES