Certyfikaty standardów kwalifikacyjnych ZBP: Jestem bankowcem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.01.foto.017.a.150xW warszawskim Klubie Bankowca odbyła się 46. uroczystość wręczenia certyfikatów ZBP w ramach Systemu Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej.

Stopnie zawodowe uzyskało 166 osób, w tym: 3 – specjalisty z zakresu analizy kredytowej i fundamentalnej, 90 – pracownika dyplomowanego i 73 – samodzielnego pracownika bankowego. Certyfikaty stopni zawodowych wręczali Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes ZBP oraz Włodzimierz Grudziński, przewodniczący komitetu ds. standardów kwalifikacyjnych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządów banków i szkół bankowych-uczestników systemu standardów.

W. Grudziński podkreślił, iż uzyskanie certyfikatu potwierdza kompetencje i zwiększa szanse młodych adeptów na dalszy rozwój zawodowy w instytucjach finansowych. – W naszym sektorze zmiany cywilizacyjne odzwierciedlają się najszybciej. Rolą banków niezależnie od funkcji pełnionych wobec swoich interesariuszy jest świadczenie usług publicznych. W krajach Europy zachodniej z rachunku bankowego nie korzysta 1-3 proc. konsumentów. Osoby te tworzą zamkniętą grupę, która odrzuca zewnętrzny świat wbrew własnym interesom, zwykle też mają duże problemy, by normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

– Na ścianach Klubu Bankowca ZBP widnieją zdjęcia wielu ludzi którzy budowali polski sektor bankowy w okresie ostatnich ponad 20 lat. System standardów kwalifikacyjnych ZBP został stworzony właśnie w trosce o jakość kadr, ponieważ niezależnie od nowoczesnych technologii, metod zarządzania i oceny ryzyka, najważniejszy w banku jest kapitał ludzki. Może dlatego, że po drugiej stronie biznesu mamy do czynienia też z ludźmi.

Samodzielny Pracownik Bankowy = egzamin ABC Bankowości (lub ukończone studia wyższe czy podyplomowe na kierunkach finanse, bankowość, rachunkowość) + roczny staż pracy w banku

Dyplomowany Pracownik Bankowy = egzamin po Studium Bankowości lub egzamin na Europejski Certyfikat Bankowca EFCB + 2-letni staż pracy w banku

Specjalista Bankowy, m.in. z zakresu analizy kredytowej i fundamentalnej, operacji bankowych krajowych i zagranicznych oraz marketingu bankowego = egzamin na Specjalistę Bankowego i posiadanie stopnia Dyplomowanego Pracownika Bankowego.

 

***

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI