Ceny mieszkań we wrześniu 2019 r. Po wakacyjnym spowolnieniu znowu wzrosty

Ceny mieszkań we wrześniu 2019 r. Po wakacyjnym spowolnieniu znowu wzrosty
Ceny mieszkań Fot. stock.adobe.com/Ravil Sayfullin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po wakacyjnym spowolnieniu ofertowe ceny mieszkań znów rosną. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu do maja 2019 r. średnio są one wyższe o 2%. W odniesieniu do poziomu sprzed roku wzrosły natomiast o 13%. Warto też dodać, że jeśli zapowiadane przez PIS duże podwyżki płacy minimalnej zostaną wprowadzone, to w kolejnych latach ceny mieszkań nadal mogą dość szybko rosnąć. Ostrzegamy jednak, że boom nie będzie trwał wiecznie.

Jeśli zapowiadane przez PIS duże podwyżki płacy minimalnej zostaną wprowadzone, to w kolejnych latach #CenyMieszkań nadal mogą dość szybko rosnąć #mieszkania

Mieszkania znów drożeją

W ciągu minionych 3 miesięcy (od maja do sierpnia) największe wzrosty cen w ofertach sprzedaży mieszkań zaobserwowaliśmy w Szczecinie (+6%), Białymstoku (+5%) i Radomiu (+5%). Ceny spadły jedynie w Katowicach (-3%) i Krakowie (-2%). Średnia zmiana w 16 największych polskich miastach w tym okresie wyniosła 2%. Kontynuacja takiego tempa oznaczałaby ponad 8% wzrostu w skali roku.

– Wygląda na to, że spowolnienie na rynku, które obserwowaliśmy w ostatnich kliku miesiącach było spowodowane okresem wakacyjnym. Ostatnie podwyżki cen są sygnałem, że trend wzrostowy na rynku nieruchomości mieszkalnych jest kontynuowany, a więc prawdopodobne są dalsze podwyżki.– mówi Anton Bubiel z Rentier.io.

Czytaj także: Indeks HRE: wzrosty cen mieszkań powinny wyhamować w ciągu roku, poważna korekta mało prawdopodobna >>>

Szybki wzrost wynagrodzeń może dalej podbijać ceny mieszkań

Symptomów spowolnienia nie widać również w danych na temat kredytów hipotecznych. Zarówno liczba jak i wartość udzielanych kredytów hipotecznych wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Według BIK od stycznia do lipca wartość wypłaconych kredytów była aż o 13% wyższa niż przed rokiem. Za sierpień znamy jedynie wartość złożonych wniosków i ta była o prawie 14% wyższa niż przed rokiem. To niesamowity wynik biorąc pod uwagę, że 2018 r. był najlepszy od 2008 r. pod względem wartości wypłaconych kredytów.

Czytaj także:  Ceny mieszkań: już nie Warszawa, rynek nieruchomości ma nowych liderów wzrostu >>>

 

 W kolejnych latach boom na rynku nieruchomości może podtrzymywać zapowiadany przez PIS znaczący wzrost poziomu minimalnego wynagrodzenia.

– Nie chodzi o bezpośredni wpływ, gdyż osoby zarabiające minimalną pensję zwykle nie zaciągają kredytów hipotecznych. Duży wzrost wynagrodzenia minimalnego zapewne będzie sprawiać, że znaczących podwyżek zaczną się domagać ci, którzy zarabiają więcej niż minimalna pensja. O ile jednocześnie nie wzrośnie istotnie inflacja i stopy procentowe, to może się to przełożyć na dalszy szybki wzrost cen mieszkań. Za nie płacimy bowiem tyle na ile nas stać. Im wyższe mamy zarobki tym droższe kupujemy mieszkania. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Boom nie będzie trwał wiecznie

Oczywiście wzrosty cen nie będą trwały wiecznie.

– W najbliższych latach na rynek będzie trafiało coraz więcej mieszkań po zmarłych z bardzo licznych roczników powojennych. Jednocześnie będzie coraz mniej osób młodych, które chcą kupić mieszkanie. Stanie się tak ponieważ w latach 90-tych rodziło się znacznie mniej dzieci niż w 80-tych. Już za 5 lat grupa najaktywniejszych nabywców mieszkań (wiek 25-35 lat) zmniejszy się aż o około milion osób, a w ciągu 10 lat o 1,8 mln. Tego spadku nie uda się w pełni zrekompensować dalszym znaczącym napływem imigrantów. Co prawda rosnące wynagrodzenia będą coraz mocniej zachęcać obcokrajowców do pracy w naszym kraju. Nie uda się jednak uzyskać tak dużej skali napływu migrantów, jaką obserwowaliśmy w ostatnich latach. Boom nie będzie więc trwał wiecznie. – dodaje Jarosław Sadowski z Expandera.

Ofertowe ceny mieszkań w sierpniu 2019 r.

Ofertowe ceny mieszkań w sierpniu 2019 r.

Ranking kredytów hipotecznych

(kredyt na 300 000 zł i okres 25 lat)

Ranking kredytów hipotecznych (kredyt na 300 000 zł i okres 25 lat)

Metodologia raportu

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 51 035 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w sierpniu 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

Źródło: Expander / Expander Advisors, Rentier.io