Ceny gazu: nowe przepisy Prawa energetycznego zapobiegną skokowym podwyżkom w 2022 roku?

Ceny gazu: nowe przepisy Prawa energetycznego zapobiegną skokowym podwyżkom w 2022 roku?
Fot. stock.adobe.com/Evgen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowane Prawo energetyczne. Nowe przepisy mają zapobiec skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 roku.

Celem ustawy jest zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego.

– poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe KPRP.

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz >>>

Jak dodano, ustawa umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym skorzystanie ze szczególnej, tymczasowej i fakultatywnej regulacji w zakresie zatwierdzania taryfy skalkulowanej na podstawie części kosztów uzasadnionych paliwa gazowego, planowanych do poniesienia na okres obowiązywania taryfy.

Mechanizm gwarantujący przedsiębiorstwom energetycznym możliwość następczego odzyskania faktycznie poniesionych kosztów

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że przyjęty w ustawie mechanizm gwarantuje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość następczego odzyskania faktycznie poniesionych kosztów, których prognozowanie w sytuacji dynamicznego wzrostu cen, obarczone jest dużym ryzykiem. Możliwość doliczania takich kosztów do cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych w dłuższym okresie tj. 36 miesięcy od dnia 1 stycznia 2023 r. zapobiegnie ryzyku skumulowanej i jednorazowej podwyżki na rok 2022. 

Źródło: PAP BIZNES