Ceny energii w 2020 r. Premier nie wyklucza rekompensat dla gospodarstw domowych

Ceny energii w 2020 r. Premier nie wyklucza rekompensat dla gospodarstw domowych
Fot. Krystian Maj / KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd rozważa mechanizm kompensacyjny dla gospodarstw domowych, jeśli ceny prądu znacząco wzrosną dla tej grupy odbiorców, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier @MorawieckiM: rząd rozważa mechanizm kompensacyjny dla gospodarstw domowych, jeśli #CenyPrądu znacząco wzrosną dla tej grupy odbiorców #energetyka #CenyEnergii

„Dzisiaj prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosi swoją decyzję dotyczącą taryf. Nie spodziewam się, że będzie to wzrost wyższy niż 10%, więc na rachunku – nie więcej niż 9 zł” – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji po posiedzeniu rządu.

„Dodam, że jeżeli w ogóle prezes URE się zdecyduje [na podwyżki], to rozważamy dla gospodarstw domowych mechanizm kompensacyjny, tak żeby gospodarstwa domowe nie miały z tym żadnych problemów” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Ile będziemy płacić za energię elektryczną w 2020 roku?

Według Emilewicz, obecnie nie są jednak prowadzone żadne prace legislacyjne dotyczące cen prądu.

URE zaplanowało na dzisiaj na godzinę 15:00 konferencje prasową, na której Urząd ma przedstawić ceny energii dla odbiorców detalicznych na 2020 r.

Program termomodernizacji i remontów rozszerzony o wielką płytę

Program termomodernizacji i remontów zostanie rozszerzony o budownictwo mieszkaniowe z wielkiej płyty, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Rozszerzamy program termomodernizacji i remontów o możliwość korzystania z niego przez tzw. budownictwo wielkiej płyty. W wielkiej płycie mieszka 12 mln ludzi, więc zrobiliśmy wszystko, co możliwe z przeznaczeniem dodatkowych środków, również z budżetu państwa, które będą służyły ociepleniu tych budynków. Zaoferujemy w wysokości 50%, a w niektórych przypadkach do 60% łącznych kosztów finansowania termomodernizacji” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 

Zdaniem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, Fundusz Termomodernizacji i Remontów włącza „trzeci bieg”.

„Otwieramy się dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych i tam, gdzie właścicielami nieruchomości jest samorząd terytorialny. Wiemy, że po przeprowadzeniu gruntownych remontów wielka płyta może służyć przez kolejne dekady. […] Z Funduszu na te prace w przyszłym roku trafi 260 mln zł, a w kolejnych latach będzie to po 300 mln zł” – dodała Emilewicz.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w okresie najbliższych 10 lat (2020-2029) Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

Źródło: ISBnews