Centralny Port Komunikacyjny: w ciągu roku wykupy gruntów i analizy środowiskowe

Centralny Port Komunikacyjny: w ciągu roku wykupy gruntów i analizy środowiskowe
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild ocenia, że postępy w realizacji portu w ciągu najbliższego roku powinny obejmować rozpoczęcie wykupu gruntów i analiz środowiskowych, a także zamknięcie wyboru doradców technicznych i konkursu na koncepcję architektoniczną.

#MikołajWild, pełnomocnik rządu ds. #CPK na @EECKatowice: w przyszłym roku powinniśmy być w trakcie wykupu gruntów, w trakcie badań środowiskowych #lotnisko #EKG2018 #EEC2018

– O ile pewne parametry docelowe – czyli 2027 r., sezon zimowy i pierwszy samolot startujący z Centralnego Portu Lotniczego – pozostają niezmienne, o tyle musimy dostosowywać harmonogram szczegółowy do okoliczności – powiedział Wild podczas panelu na X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

– Z tym zastrzeżeniem pozwolę sobie wskazać, że w przyszłym roku powinniśmy być w trakcie wykupu gruntów, w trakcie badań środowiskowych, po wyborze dwóch doradców technicznych, wspomagających najpierw przy studium wykonalności a potem przy realizacji przedsięwzięcia i powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną – kontynuował Wild, odpowiadając na pytanie, jakich postępów ws. CPK oczekuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Lotnisko powstanie pomiędzy Łodzią a Warszawą

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Źródło: ISBnews