Cena przyszłorocznych kontraktów na energię na Europejskiej Giełdzie Energii wzrosła o 500 procent r/r

Cena przyszłorocznych kontraktów na energię na Europejskiej Giełdzie Energii wzrosła o 500 procent r/r
Fot. stock.adobe.com/Butch
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejska referencyjna cena energii elektrycznej po raz pierwszy przekroczyła 500 euro za MWh. Według ekspertów najgłębszy od wielu dziesięcioleci kryzys energetyczny prawdopodobnie utrzyma się w przyszłym roku.

W Niemczech cena przyszłorocznych kontraktów na energię osiągnęła na Europejskiej Giełdzie Energii cenę 508 euro za MWh, co oznacza wzrost o ok. 500% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Główną przyczyną jest wzrost cen gazu, spowodowany wstrzymaniem dostaw gazu rosyjskiego.

Europejskie kontrakty terminowe na gaz na przyszły miesiąc wzrosły do 227 euro za MWh, co jest najwyższym poziomem od początku marca.

Ceny energii elektrycznej latem są zwykle niższe niż zimą. Ale tegoroczne, upalne lato sprawiło, że popyt na energię jest wyjątkowo duży, co przekłada się na ceny.

Susza i upały też wpływają na cenę energii

Jednocześnie ekstremalne upały w całej Europie wysuszyły rzeki i zbiorniki, które mają kluczowe znaczenie dla zaopatrzenia w energię wodną w niektórych krajach.

Przedłużająca się susza obniżyła poziom wody w Renie, który jest kluczowym szlakiem wodnym dla transportu paliw kopalnych. Alternatywne trasy drogowe i kolejowe są kosztowne.

Również wytwarzanie energii wiatrowej jest poniżej norm sezonowych, co podnosi ceny bieżące energii.

We Francji produkcja energii elektrycznej z elektrowni jądrowych stanowiących podstawę systemu energetycznego w tym kraju jest tym roku najniższa od dziesięcioleci. To sprawiło, że Francja, mająca w ostatnich latach nadwyżki energii będzie zmuszona ją importować, co jeszcze bardziej pogarsza bilans energetyczny całej Unii Europejskiej.

Francuska energia elektryczna, która odnotowała osiągnęła w poniedziałek 15 sierpnia rekordową cenę 636,50 euro za megawatogodzinę.

Także w krajach skandynawskich kontrakty na sprzedaż energii elektrycznej osiągnęły najwyższy poziom w historii.

Europa obawia się zimy

Kraje w całej Europie przygotowują się na możliwe niedobory energii zimą, a niektóre rozważają racjonowanie dostaw dla niektórych gałęzi przemysłu, aby zapewnić zaspokojenie podstawowego zapotrzebowania, przede wszystkim dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół i najważniejszych urzędów.

Wielu producentów przemysłowych odczuwa skutki rosnących cen energii i jej nośników. Nyrstar NV, jeden z największych producentów cynku i ołowiu na świecie ogłosiła we wtorek 16 sierpnia plan ograniczenia produkcji. Na początku przyszłego miesiąca zamknie swoją hutę cynku Budel w Holandii – jedną z największych w Europie.

Rosną zatem obawy, że niedobór energii doprowadzi w Unii Europejskiej do recesji.

Rosnące ceny surowców energetycznych spowodowały wzrost kosztów importu dla krajów strefy euro, co doprowadziło w czerwcu do deficytu handlowego do 24,6 mld euro w porównaniu z nadwyżką 17,2 mld euro w tym samym miesiącu 2021 roku.

Źródło: aleBank.pl