Maksymalna cena gazu: rząd chce wprowadzić kryterium dochodowe

Maksymalna cena gazu: rząd chce wprowadzić kryterium dochodowe
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przy ustalaniu ceny maksymalnej na gaz zdecyduje się prawdopodobnie na wprowadzenie kryterium dochodowego, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu był przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Chcemy zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku, aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, aby zastosować kryterium dochodowe.

– powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Rząd wprowadzi maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku?

„Kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów, ono dobrze działa, a jednocześnie nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest – powiedzmy sobie uczciwie – bardzo sprawiedliwe i dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe w ciągu najbliższych kilku dni” – wyjaśnił.

We wtorek rząd omówił projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i  – jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) – zdecydował, że „będzie on przedmiotem dodatkowych analiz”.

Morawiecki chce, aby projekt trafił pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

„W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta, po to, żeby w przyszłym tygodniu ta ustawa mogła trafić [do Sejmu]” – podkreślił premier.

Szczegóły projektu

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przepisy projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu mają:
– ustalić maksymalną cenę paliw gazowych dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych;
– określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, które stosuje w rozliczeniach z odbiorcami w wysokości wskazanej w projekcie ustawy;
– wyznaczyć Zarządcę Rozliczeń S.A. jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat.

Źródło: ISBnews