Cashless Congress, w tym roku o gotówce i płatnościach bezgotówkowych

Cashless Congress, w tym roku o gotówce i płatnościach bezgotówkowych
Fot. FPB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
8 ‒ 9 czerwca 2021 r., w Hotelu Crowne Plaza w Warszawie, odbywać się będzie IX edycja Cashless Congress. Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Fundacji Polska Bezgotówkowa. O tym jak będzie przebiegał Kongres rozmawiamy z dr Mieczysławem Groszkiem, prezesem Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Robert Lidke: W tym roku Cashless Congress  odbędzie się tak jak w roku ubiegłym w formule hybrydowej, co oznacza, że część osób spotka się w świecie realnym. Będzie trwał dwa dni,  a program jest niezwykle bogaty. Czy będzie możliwe aby jedna osoba mogła uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach?

Mieczysław Groszek: Nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie równoległych sesji. Wybraliśmy inne rozwiązanie. Zdecydowaliśmy się aby każda z pozycji naszego kongresu była dość krótka.

W efekcie jest dużo tematów i każdy uczestnik może wybrać coś ciekawego dla siebie, a jego wybór nie oznacza, że traci możliwość obejrzenia czy wysłuchania innego fragmentu Cashless Congress, który odbywałby się równolegle.

Jeśli kogoś nie interesuje dany temat to może opuścić  sesję, która trwa 30-40 minut i zająć się tzw. networkingiem, który teraz po długim okresie izolacji jest wszystkim bardzo potrzebny. 

W tym czasie można również obejrzeć wiele interesujących stoisk, które będą towarzyszyły naszej imprezie, porozmawiać z ekspertami, którzy będą obecni przy tych stoiskach, lub obejrzeć prezentacje na PayTech Arenie, która będzie swoistym Hyde Parkiem, gdzie będą prezentowane ciekawe pomysły.  Z każdej sesji można wyjść np. na kwadrans i zobaczyć co dzieje się na tej arenie.

Takie ułożenie agendy kongresu wymagało dużego wysiłku. Chciałbym w tym miejscu podziękować osobom dzięki, którym udało się ten cel osiągnąć: Robertowi Łaniewskiemu, Pawłowi Widawskiemu, Monice Grabowskiej, która przygotowała PayTech Arenę, także dziękuję Zbigniewowi Wiśniewskiemu, i Annie Spychalskiej-Grzeszek. Dużą sprawnością wykazał się Dawid Kacprzak, który „spinał” sprawy programowe z organizacyjnymi. Chodziło nam o to aby było dużo ciekawych tematów i aby każdy mógł wybrać dla siebie to co go najbardziej interesuje.

Tematem ostatnich tygodni jest kwestia gotówki. W Sejmie pojawił się przesłany przez Prezydenta RP na wniosek NBP projekt ustawy gwarantującej możliwość dokonania płatności  gotówką w każdym punkcie usługowym czy handlowym. Zauważyłem, że gotówce będzie poświęconych szereg wydarzeń podczas Kongresu.

W tej sprawie jest wiele do wyjaśnienia. W narracji NBP rola gotówki jest kojarzona z suwerennością państwa. Pojawiają się konkretne oczekiwania wobec banków, tak więc jest szereg zagadnień, które wymagają pewnego uściślenia, a może nawet dyskusji.

My uważamy – mówię to jako reprezentant ekosystemu bezgotówkowego – że gotówka musi istnieć. Nie chcemy jednak aby kwestie obrotu pieniężnego były reglamentowane. Aby był ustalony limit: ile procent to obrót gotówkowy, a ile bezgotówkowy. Konsumenci powinni „głosować nogami” i wybierać to co jest dla nich najbardziej wygodne.

Jednak jeżeli utrzyma się obecna tendencja rozwoju płatności bezgotówkowych to nie jest wykluczone, że konieczne będzie stosowanie różnych środków wspierających obrót gotówkowy. Ustalenie zasad funkcjonowania obrotu gotówkowego i bezgotówkowego jest bardzo ważne i dlatego cieszę się, że ten temat będzie otwierało na kongresie wystąpienie prof. Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Można powiedzieć, że pojawienie się projektu ustawy wspierającej pozycję gotówki to jest największy dowód uznania dla działalności Fundacji Polska Bezgotówkowa, bo jeszcze trzy lata temu nikt sobie nie wyobrażał, że będzie trzeba tworzyć przepisy gwarantujące możliwość płacenia gotówką. Wtedy sytuacja była inna, był problem z zagwarantowaniem płatności bezgotówkowych.

Zgadzam się, że pomysł projektu tej ustawy wziął się nie tylko z rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, ale także z medialnej obecności idei płatności bezgotówkowych, jej obecności w naszym zwykłym życiu. To się nazywa cashless life, i właśnie temu będzie poświęcony jeden z naszych paneli. Nie będę wchodził głębiej w ten temat, ale obrót bezgotówkowy to już nie jest element techniki, ale element naszych zachowań, stylu życia.

Dzisiaj prowadziłem rozmowę o transporcie miejskim. Teraz już powszechną zasadą jest płacenie za przejazdy bezgotówkowo. Wkrótce nie będziemy kupowali biletu za stałą kwotę, ale płatność  będzie odbywała się w tle. System będzie rejestrował nasze wejście do autobusu i nasze wyjście z niego. I zapłacimy samoczynnie tylko za ten odcinek, który faktycznie przejechaliśmy.

Jeżeli ten sposób dokonywania mikropłatności rozszerzy się na inne dziedziny to znajdziemy się w nowej rzeczywistości, powstaną nowe style zachowań, w odmienny niż do tej pory sposób będziemy zarządzali budżetem domowym.

Jest jeszcze jeden temat, który będzie obecny na Cashless Congress. Chodzi o edukację ekonomiczną, finansową. W tego typu działania angażują się ostatnio mocnej banki, NBP i także KNF, które dostrzegają pewne braki w umiejętnościach Polaków, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa. W programie kongresu czytam, że ogłoszą Państwo powstanie portalu edukacyjnego.

My z informacji o uruchomieniu tego portalu chcemy uczynić jeden z ważniejszych przekazów kongresu. Inspiracja do powstania tego portalu pojawiła się na poprzednim kongresie, w roku ubiegłym.

Taki wniosek sformułowała profesor Janina Harasim, poparł go prof. Michał Polasik.

Portal będzie się koncentrował na edukacji cyfrowej. Będzie pomagał w zdobywaniu przez użytkowników wiedzy i umiejętności potrzebnych w świecie cyfrowym. Tutaj mieszczą się podstawowe zasady bezpieczeństwa, sposoby bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.

W tym przedsięwzięciu chodzi też o zbudowanie zaufania Polaków do cyberprzestrzeni. Ważne jest aby osoby poruszające się w świecie cyfrowym znały zasady bezpieczeństwa i żeby ich przestrzegały, co da im poczucie komfortu i zachęci do coraz szerszego korzystania z dobrodziejstw zdygitalizowanego świata. Nie tylko w sferze finansów i płatności.

Źródło: aleBank.pl