Carrefour nie dla Kanadyjczyków

Carrefour nie dla Kanadyjczyków
Fot. stock.adobe.com/dvoevnore
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kanadyjska grupa Alimentation Couche-Tard złożyła na początku stycznia ofertę zakupu francuskiego giganta handlowego Carrefour za 16,2 mld euro. Rząd francuski zdecydował się zablokować transakcję.

Alimentation Couche-Tard ma siedzibę we francuskojęzycznej części Kanady – Quebecu. Znana jest z sieci sklepów Circle K i stacji benzynowych.

W 2012 roku Kanadyjczycy przejęli za 2,8 mld USD norweską spółkę paliwową Statoil Fuel and Retail ASA SFRET.OL, która miała sieć stacji także w Polsce. W roku marka Statoil została zastąpiona przez Circle K.  

Francuski minister finansów Bruno Le Maire  tłumaczył sprzeciw troską o „suwerenność żywnościową” kraju oraz o los pracowników sieci.

Branże strategiczne pod ochroną

„Carrefour jest największym prywatnym pracodawcą we Francji i kluczowym ogniwem w łańcuchu zapewniającym bezpieczeństwo żywnościowe Francuzów” – powiedział Le Maire w wywiadzie telewizyjnym.

„Czy przez chwilę wyobrażasz sobie, że inwestor zagraniczny mógłby kupić w USA Walmart ” – pytał retorycznie. „To nie była dobra transakcja i nie był to właściwy moment. Więc to normalne, że państwo wkroczyło, by odegrać swoją rolę ochrony gospodarki” – dodał.

Francuski minister wyjaśnił, że przejęcia firm uznanych za strategiczne podlegają państwowej kontroli i wymagają zgody państwa. W efekcie kanadyjska firma wycofała ofertę.

Grupa badawcza Alphavalue po przeanalizowaniu francuskich spółek giełdowych i stwierdziła, że ​​ponad dwie trzecie ich całkowitej wartości rynkowej jest poza zasięgiem nabywców spoza Europy

Na mocy dekretu z 2005 roku francuski rząd kontroluje przejęcia rodzimych firm przez zagranicznych nabywców w sektorach uznanych za strategiczne, takich jak obronność, energetyka, telekomunikacja.

Więcej francuskich firm nie może trafić w obce ręce

W ubiegłym roku Francja rozszerzyła listę obszarów objętych tymi przepisami i dodała „bezpieczeństwo żywnościowe”. Chronione przed przejęciami są również niektóre technologie takie jak biotechnologie, obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja, robotyka, półprzewodniki, magazynowanie energii i bezpieczeństwo cybernetyczne. 

To nie oznacza, że firmy z tych branż nie mogą być kupione przez zagranicznego inwestora, ale rząd francuski  może uznać, że przejęcie szkodzi „suwerenności technologicznej” oraz „najbardziej podstawowym interesom” kraju.  

Grupa badawcza Alphavalue po przeanalizowaniu francuskich spółek  giełdowych i stwierdziła, że ​​ponad dwie trzecie ich całkowitej wartości rynkowej jest poza zasięgiem nabywców spoza Europy.

Alimentation Couche-Tard została założona w 1980 roku przez Alaina Boucharda, który pozostaje prezesem zarządu. Jej kapitalizacja wynosi obecnie 43,1 mld dolarów kanadyjskich (28 mld euro).

Kapitalizacja Carrefoura to 12 mld euro. Grupa została utworzona w 1958 roku przez Marcela Fournier, Denisa Defforey i Jacques’a Defforey, którzy wzorowali się na amerykańskich sieciach handlowych.

Grupa Carrefour jako pierwsza w Europie otworzyła hipermarket w 1963 roku. Siedziba spółki znajduje się w Massy pod Paryżem. We Francji Carrefour  ma ponad 230 hipermarketów o powierzchni od 2500 do 23000 m2.

Źródło: aleBank.pl