Byli prezesi NBP krytykują zatrzymanie byłego szefa KNF, jego zastępcy i współpracowników

Byli prezesi NBP krytykują zatrzymanie byłego szefa KNF, jego zastępcy i współpracowników
Fot. stock.adobe.com/Pefkos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Hanna Gronkiewicz – Waltz, Leszek Balcerowicz, Marek Belka - byli prezesi zarządu Narodowego Banku Polskiego wydali wspólne oświadczenie

Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

KNF objęło nadzorem SKOKi dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS. Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa.  Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin.

Działania prokuratora A. Gołucha i jego zwierzchników rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK.

Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym.

 

Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 1992 – 2001

Leszek Balcerowicz, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2001 – 2007

Marek Belka, prezes zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2010 – 2016