Była prezeska PKO BP i Alior Banku oraz posłanka PiS kandydatkami do RPP

Była prezeska PKO BP i Alior Banku oraz posłanka PiS kandydatkami do RPP
Iwona Duda Fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Sejmu wpłynęły kandydatury Gabrieli Masłowskiej oraz Iwony Dudy na członkinie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego. Wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję Prezesa Zarządu Alior Banku.

Z kolei Gabriela Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII. Jest także posłanką PiS IX – obecnej kadencji Sejmu. Zasiada w Komisji Finansów Publicznych, w VIII i IX kadencji jako zastępczyni przewodniczącego.

Czytaj także: Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej >>>

Gabriela Masłowska już raz zrezygnowała z kandydowania do RPP

Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP. Później Masłowska zrezygnowała z kandydowania, informując, że decyzję o wycofaniu kandydatury podjęła z przyczyn osobistych.

RPP w niepełnym składzie

Obecnie Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka.

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego, Przemysława Litwiniuka i – na początku września – Joannę Tyrowicz, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara, Jerzego Kropiwnickiego i Rafała Sury.

Prezydent Andrzej Duda powołał w lutym do RPP swoich przedstawicieli: Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego, którzy zajęli miejsce Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza. Kadencja trzeciego z członków Rady powołanych przez prezydenta – Cezarego Kochalskiego – upływa 21 grudnia 2025 r.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES