Brytyjski gigant energetyczny BP chce wycofać się z rosyjskiego Rosnieftu

Brytyjski gigant energetyczny BP chce wycofać się z rosyjskiego Rosnieftu
Fot. stock.adobe.com/Vladimir Zhupanenko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych 19,75 proc. udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.

Dyrektor generalny BP Bernard Looney, który ustąpi z zarządu Rosnieftu, poinformował, że inwazja Rosji na Ukrainę „spowodowała, że musieliśmy gruntownie przemyśleć stosunek BP do Rosnieftu”.

„Atak Rosji na Ukrainę to akt agresji, który ma tragiczne konsekwencje w całym regionie” – dodał Looney.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Drugi dyrektor Rosnieftu, nominowany przez BP Bob Dudley, również rezygnuje z członkostwa w zarządzie. Dudley jest członkiem rady nadzorczej Rosnieftu od 2013 roku.

Brytyjska spółka przestanie pobierać dywidendę z posiadanych udziałów

Brytyjska spółka, oprócz wycofania swoich przedstawicieli we władzach Rosnieftu, przestanie pobierać dywidendę z posiadanych udziałów.

BP zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by określić w jaki sposób BP pozbędzie się swoich udziałów w Rosniefcie.

BP prowadzi działalność w Rosji od ponad 30 lat

Brytyjski gigant naftowy posiada 19,75 proc. udziałów w Rosniefcie, których wartość pod koniec 2021 roku wynosiła około 14 mld USD.

Zgodnie z raportem finansowym za 2021 rok, udziały BP w Rosnieft przyniosły brytyjskiej spółki 2,7 mld USD zysku, co stanowi około 20 proc. całorocznego wyniku BP.

Rosnieft jest spółką należącą w 40 proc. do państwa rosyjskiego i kierowaną przez Igora Sieczyna, byłego wicepremiera i jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina.

Źródło: PAP BIZNES