Brak Krajowego Planu Odbudowy to ok. 160 mln zł strat dziennie dla polskiej gospodarki

Brak Krajowego Planu Odbudowy to ok. 160 mln zł strat dziennie dla polskiej gospodarki
Fot. stock.adobe.com/luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uruchomiła licznik strat dla polskiej gospodarki związanych z brakiem możliwości uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który wskazuje na łączną kwotę ponad 21 mld zł.

Polska znalazła się w ogonie państw unijnych w zakresie wykorzystania środków z Funduszu Odbudowy – obok Węgier, które również czekają na decyzję o uruchomieniu finansowania, a także Holandii, która do tej pory nie zdecydowała się na przedstawienie własnego KPO. Tymczasem tylko w ramach Instrumentu a rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, Polsce przysługiwałyby fundusze o wartości ponad 270 mld zł – z czego przeszło 110 mld zł w formie bezzwrotnych grantów, przypomina organizacja.

Świadomość tak ogromnego kosztu, jaki wiąże się z dalszym klinczem w Sejmie w kwestii nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, powinna skłaniać do refleksji i natychmiastowej zmiany nastawienia wśród polityków blokujących zmiany.

„Pieniądze z KPO są szczególnie ważne dla Polski właśnie teraz, kiedy niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji w nowe źródła energii, które uniezależnią nasz kraj od dostaw rosyjskiego gazu, ropy naftowej i węgla oraz wzmocnią nasze bezpieczeństwo energetyczne. Co więcej, napływ środków denominowanych w euro, które następnie byłby wymieniane na złote, stanowiłby istotne wsparcie dla kursu krajowej waluty, pomagając w walce z wysoką inflacją” – skomentował główny ekonomista FPP Łukasz Kozłowski, cytowany w komunikacie.

Licznik strat

Wartości przedstawione w liczniku FPP obrazują szacunkową wartość PKB, która nie została wygenerowana w polskiej gospodarce z powodu braku uruchomienia środków z KPO. Hipotetyczna wartość PKB w przypadku realizacji KPO została określona w oparciu o wyniki analizy Komisji Europejskiej „Quantifying Spillovers of Next Generation EU Investment” oraz założenia makroekonomiczne polskiego rządu przedstawione w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2022-2025, wyjaśniono.

KPO został przekazany do finalnej akceptacji przez KE

W piątek rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że zespoły negocjacyjne osiągnęły porozumienie w sprawie kamieni milowych w KPO, co oznacza, że KPO został przekazany do finalnej akceptacji przez Komisję Europejską. Akceptacja ta powinna nastąpić w ciągu kilku, kilkunastu dni, dodał rzecznik.

Czytaj także: Negocjacje Polski z KE w sprawie KPO zakończone, Izba Dyscyplinarna SN będzie zlikwidowana >>>

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Adres www licznika: http://bezkpo.pl

Źródło: ISBnews