Boże Narodzenie: ile w tym roku wydamy na święta?

Boże Narodzenie: ile w tym roku wydamy na święta?
Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tegoroczny budżet świąteczny Polaków podobny jest do ubiegłorocznego, deklarują oni bowiem, że wszystkie wydatki związane z Bożym Narodzeniem zamierzają zamknąć w kwocie ok. 720 zł, wynika z badania przeprowadzonego przez PBS dla Provident Polska.

Wydatki związane z Bożym Narodzeniem zamierzamy zamknąć w kwocie ok. 720 zł. #swieta #święta #BożeNarodzenie

Taką samą kwotę deklarowali ankietowani w ubiegłorocznym badaniu Providenta.

– Oczywiście, kwota ta jest różna dla różnych grup – inne wydatki poniosą osoby o wyższych dochodach, które mogą pozwolić sobie np. na droższe prezenty czy żywność lepszej jakości, a inne osoby młode, które najczęściej nie organizują świąt i nie kupują żywności, a jedynie drobne upominki dla najbliższych – powiedziała ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w komunikacie.

Wydatki świąteczne uzależnione oczywiście od dochodu

Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że najniższe wydatki świąteczne poniosą osoby najuboższe, o dochodach do 2 000 zł na całe gospodarstwo domowe – będzie to kwota ok. 380 zł. W przypadku rodzin o dochodach przekraczających 5 000 zł wydatki świąteczne zbliżą się natomiast średnio do 1 000 zł. Najmłodsi respondenci, w wieku od 15 do 24 lat, zamierzają na święta przeznaczyć średnio 470 zł. Niewiele wyższe wartości (ok. 530 zł średnio) deklarowali seniorzy, czyli osoby po 60-tce. Polacy między 25. a 59. rokiem życia, a więc najczęściej aktywni zawodowo i posiadający dzieci, liczą się z wydatkami przekraczającymi 800 zł, podano również.

„Co ciekawe, nie ma dużego zróżnicowania wydatków między rodzinami 2+1 czy 2+2 a rodzinami wielodzietnymi. O ile w gospodarstwach jednoosobowych, czyli singli i osób samotnych, wyniosą one średnio 430 zł, dwuosobowych – 680 zł, o tyle w przypadku gospodarstw trzy-, cztero- czy pięcioosobowych ta kwota nie rośnie wraz ze wzrostem liczby członków rodziny i dla każdej z tych grup waha się w przedziale 850-900 zł” – dodała Karasińska.

Nie zapożyczymy się na święta

Trzy czwarte Polaków deklaruje, że organizację Świąt Bożego Narodzenia sfinansuje głównie z bieżących dochodów, zaś 40% wesprze się dodatkowo oszczędnościami na ten cel. Pozostałe źródła finansowania będą odgrywać znikomą rolę – tylko 3% Polaków deklaruje, że będzie musiało pożyczyć pieniądze od rodziny, zaś 2% chce skorzystać z pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. Równie niewielki odsetek (3%) wesprze się środkami z programów społecznych, np. Rodzina 500+, podano także.

Co dwunasty Polak wskazuje, że nie musi liczyć się z kosztami, planując święta. Ponad jedna trzecia liczy koszty, ale nie zamierza się ograniczać do najtańszych produktów. Największa grupa – 45% – zakupi wszystkie potrzebne rzeczy, ale wybierze te możliwie najtańsze. 13% Polaków deklaruje, że nie będzie ich stać na to, by kupić na święta wszystkie podstawowe produkty.

Co chcemy dostać pod choinkę?

„Z badania Barometr Providenta wynika, że 76% Polaków spodziewa się otrzymać od najbliższych upominek z okazji Bożego Narodzenia. Wśród najbardziej pożądanych prezentów są m.in. kosmetyki, odzież oraz pieniądze. Mężczyźni najczęściej wskazywali na elektronikę (20%), odzież (17%), a także alkohol i pieniądze (po 14% wskazań), kobiety wolałyby otrzymać kosmetyki (27%), ubrania (20%) oraz biżuterię i pieniądze (po 15% wskazań)” – podsumowano.

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 20-22.10.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Źródło: ISBnews