BOŚ: w tym roku nie będzie już podwyżek stóp procentowych; od przyszłego roku obniżki

BOŚ: w tym roku nie będzie już podwyżek stóp procentowych; od przyszłego roku obniżki
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zdaniem ekonomistów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma obecny poziom stopy referencyjnej 6,5% do końca br. i w II poł. 2023 r. rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej, obniżając stopę referencyjną do 4,5% na koniec 2023 r.

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oczekuje, że wzrost PKB wyniesie 4,2% r/r w br. i spowolni do 1,7% r/r w 2023 r. 

„Jednocześnie, przy słabszych perspektywach globalnego wzrostu gospodarczego, w szczególności silniejszego spowolnienia aktywności w strefie euro oraz krajowych wyzwań w zakresie podaży oraz ceny surowców energetycznych (rynek gazu, węgla) obniżyliśmy prognozę wzrostu PKB na 2023 r. Oczekujemy dalszego obniżenia dynamiki PKB w II poł. 2022 r. w kierunku 1,5% – 2% r/r oraz w kierunku 0,0% r/r z początkiem 2023 r. W całym 2023 r. oczekujemy wzrostu PKB o 1,7% r/r.” – czytamy w przeglądzie kwartalnym BOŚ „Między Scyllą inflacji i Charybdą recesji”.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: podwyżki stóp procentowych we wrześniu, może w październiku; koniec cyklu bliski >>>

Gospodarka strefy euro uniknie w 2023 r. recesji

„W bazowym scenariuszu zakładamy, że gospodarka strefy euro uniknie w 2023 r. recesji, a wzrost gospodarczy z Polsce osłabnie relatywnie łagodnie do 1,7% w przyszłym roku, przy stabilizujących koniunkturę wyższych wydatkach publicznych oraz solidnej sytuacji na rynku pracy” – podkreślono w raporcie.

Prognoza spadku inflacji

Bank spodziewa się, że „sygnały wolniejszego wzrostu inflacji bazowej, niższe ceny ropy naftowej i surowców żywnościowych pozwalają podtrzymać prognozę spadku inflacji do jednocyfrowego poziomu w połowie 2023 r. i nieco ponad 6% na koniec 2023 r.”.

Czytaj także: BNP Paribas: RPP podwyższy stopy procentowe w tym roku do 7 proc., kolejne podwyżki możliwe w 2023 r. >>>

Największym źródłem niepewności dla prognozy inflacji w 2023 r. jest natomiast skala podwyżek cen nośników energii z początkiem 2023 r., podano także.

Źródło: ISBnews