BOŚ pożyczy od EBI do ok. 350 mln zł; pieniądze trafią do MŚP i podmiotów sektora publicznego na projekty służące ochronie klimatu

BOŚ pożyczy od EBI do ok. 350 mln zł; pieniądze trafią do MŚP i podmiotów sektora publicznego na projekty służące ochronie klimatu
By Fermina - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26882867
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
EBI pożyczy BOŚ do 75 mln euro (około 350 mln zł) na finansowanie małych i średnich firm oraz podmiotów sektora publicznego. Wsparcie przeznaczone będzie na projekty związane z efektywnością energetyczną budynków w przestrzeni miejskiej i wiejskiej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez firmy i samorządy.

Dzięki pożyczce udzielonej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) Bankowi Ochrony Środowiska SA (BOŚ) w wysokości 75 mln euro (około 350 mln zł) małe i średnie firmy (zatrudniające poniżej 250 pracowników), tzw. mid-caps (do 3 tys. pracowników), wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty sektora publicznego (w tym samorządy) będą mogły uzyskać więcej środków na wdrożenie rozwiązań przyjaznych środowisku.

Co najmniej 50% pożyczki będzie przeznaczone na działania z zakresu ochrony klimatu

Co najmniej 50% pożyczki z EBI będzie przeznaczone przez BOŚ na działania z zakresu ochrony klimatu, takie jak rozwój efektywności energetycznej w budynkach lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym energii słonecznej.

Czytaj także: Santander Consumer Multirent: leasing z dofinansowaniem EBI dla MŚP, czy warto i jak z niego skorzystać?

Umowa została podpisana dziś przez wiceprezes EBI, prof. Teresę Czerwińską oraz prezesa Zarządu BOŚ, Wojciecha Hanna, podczas konferencji Impact ‘21 odbywającej się w Poznaniu.

„Cieszymy się, że możemy wspierać BOŚ w działaniach na rzecz rozwoju mniejszych podmiotów gospodarczych, przy jednoczesnym wprowadzaniu rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku” – powiedziała Teresa Czerwińska. „Efektywność energetyczna, a w szczególności dywersyfikacja źródeł energii są kluczowe dla firm, które, w tym trudnym okresie po lockdownach, chcą się rozwijać i chcą to robić w sposób odpowiedzialny i proklimatyczny. Cieszymy się, że podpisujemy tę umowę przy okazji konferencji Impact’21, podczas której dyskutujemy o zrównoważonych rozwiązaniach dla polskiej gospodarki”.

Czytaj także: Dwa kredyty EBI na badania, rozwój i innowacje w polskiej nauce >>>

Małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzając łącznie około 50% polskiego PKB i zatrudniając prawie 7 mln osób, stanowią najważniejsze ogniwo naszej gospodarki.

„W obliczu nadchodzących wielkimi krokami wyzwań związanych z transformacją energetyczną, będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia w realizacji ambitnych celów klimatycznych, przy jednoczesnym zadbaniu o swoją konkurencyjność. Pożyczka udzielona BOŚ przez EIB pozwoli naszemu bankowi finansować inwestycje godzące te interesy. To przykład wzorcowego zielonego produktu finansowego przynoszącego korzyści wszystkim zainteresowanym stronom i środowisku naturalnemu”, powiedział Wojciech Hann, prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska / BOŚ Bank