BOŚ: na najbliższym posiedzeniu RPP znowu podwyższy stopy procentowe

BOŚ: na najbliższym posiedzeniu RPP znowu podwyższy stopy procentowe
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) oczekują, że 7 września Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższy stopy procentowe o 25 pb.

„Sytuację rynkową w bieżącym tygodniu zdominują decyzje banków centralnych. Oczywiście, cały czas bardzo istotne (też w tym kontekście) będą informacje dot. rynku surowców, przede wszystkim notowania cen gazu i sytuacja w Europie. Z kolei na cenę ropy w bieżącym tygodniu wpływać mogą wyniki spotkania OPEC+ oraz ubiegłotygodniowa decyzja G7 dot. zamiaru ustanowienia limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej. Limit ceny ma zostać wprowadzony przed 5 grudnia br. Z danych makroekonomicznych najważniejsze w nadchodzącym tygodniu będą wyniki niemieckiego przemysłu (zamówienia i produkcja)” – czytamy w raporcie tygodniowym BOŚ.

Czytaj także: mBank: będą podwyżki stóp procentowych; szanse na obniżki w 2023 roku niewielkie lub zerowe >>>

BOŚ nie spodziewa się już stabilizacji stóp

Bank zaznacza, że skorygował swoje oczekiwania odnośnie do decyzji RPP na najbliższym posiedzeniu wobec dotychczasowej prognozy stabilizacji stóp NBP.

„Za podwyżką stóp o 25 pkt baz., a nie więcej, jak oczekują niektóre ośrodki analityczne, przemawia naszym zdaniem zmniejszenie skali wzrostu rocznego wskaźnika CPI do 0,5 pkt. proc. (wcześniejsze podwyżki o 75-100 pkt. baz. miały miejsce w reakcji na wzrostu inflacji o ponad 1 pkt. proc.) oraz wyraźne oznaki spowolnienia aktywności gospodarczej widoczne w miesięcznych danych nt. sfery realnej gospodarki” – czytamy dalej.

BOŚ: EBC podwyższy stopy procentowe o 50 pb

Według ekonomistów BOŚ, EBC podwyższy stopy procentowe o 50 pb (do poziomu 1% dla stopy repo oraz 0,50% dla stopy depozytowej).

Czytaj także: Cezary Kochalski z RPP: nadal jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, ale mniejszych niż do tej pory >>>

„Zakładamy natomiast, że wyraźnie słabsze dane ze sfery realnej (w tym spadek indeksu PMI poniżej 50 pkt.) oraz bardzo wysokie prawdopodobieństwo recesji w strefie euro, jeżeli przesył gazu przez Nord Stream 1 nie zostanie wznowiony, wpłyną na większą ostrożność Rady EBC i preferencję dla bardziej umiarkowanej zmiany stóp procentowych. Tempo zacieśnienia polityki pieniężnej przez EBC pozostaje bowiem i tak szybsze wobec założeń z czerwca oraz lipca br.” – czytamy dalej w raporcie.

Źródło: ISBnews