Bony na innowacje dla MŚP: nawet 900 tys. zł na rozwój firmy, wnioski do 28 maja

Bony na innowacje dla MŚP: nawet 900 tys. zł na rozwój firmy, wnioski do 28 maja
Fot. stock.adobe.com/thodonal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 28 maja 2020 r. można składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie zakupu usług badawczo-rozwojowych przy opracowaniu nowych produktów i technologii. Środki będą przyznawane w ramach I etapu konkursu "Bony na innowacje dla MŚP".
Do 28 maja można składać wnioski do @parpgovpl o dofinansowanie zakupu usług badawczo-rozwojowych przy opracowaniu nowych produktów i technologii #MSP #PARP #innowacje

Drugi etap przewiduje dotacje na wdrożenie rozwiązań, które były przedmiotem działań pierwszej części programu. O takie wsparcie można się ubiegać do 7 lipca br. Maksymalne dofinansowanie dla firmy wynosi 900 tys. zł. Równolegle prowadzone są konkursy wpisujące się w realizację rządowego programu „Dostępność Plus”.

„Bony na innowacje dla MŚP” to jedno z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce. To realne wsparcie w przeprowadzeniu prac B+R przez firmy, które nie mają potencjału w tym zakresie, a chcą się rozwijać w oparciu o swoje innowacyjne pomysły.

Czytaj także: PARP: nawet 2 mln euro dla MŚP na opracowanie innowacji >>>

– Konkurs powstał z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy mają innowacyjne pomysły, ale nie mają potencjału do przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych. W programie mogą wziąć udział MŚP ze wszystkich branż, z całego kraju. Dane z konkursów dotychczas przeprowadzonych przez PARP wskazują, że wśród aplikujących firm najwięcej jest mikroprzedsiębiorstw. Bardzo często wnioski o dofinansowanie składają też start-upy, tj. firmy działające na rynku nie więcej niż 5 lat – mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.

Dwuetapowe wsparcie

„Bony na innowacje dla MŚP” to oferta o charakterze dwuetapowym. W ramach I etapu konkursu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości maksymalnie 340 tys. zł. Całkowity koszt projektu nie może natomiast przekroczyć 400 tys. zł. Przy tym wkład własny firmy może stanowić jedynie 15 proc. wartości kosztów etapu. Dofinansowanie PARP obejmuje usługi jednostek naukowych, które wesprą przedsiębiorstwo w opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi), technologii czy też nowego projektu wzorniczego.

Do przeprowadzenia prac B+R przedsiębiorcy mogą wybrać w trybie konkurencyjnym jedną z ponad tysiąca jednostek naukowych o wielu specjalizacjach, m.in. wybrane wydziały uczelni wyższych, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty badawcze, a także komercyjne centra badawczo-rozwojowe, uczelniane spółki celowe lub centra transferu technologii czy laboratoria z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji.

W ramach II etapu konkursu o dotację na wdrożenie innowacyjnego rozwiązania mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy opracowali je w I etapie programu. Maksymalne wsparcie w tym przypadku wynosi 560 tys. zł. Całkowity koszt projektu nie może przekroczyć 800 tys. zł. Wysokość wkładu własnego przedsiębiorcy zależy od wielkości firmy oraz miejsca wdrożenia innowacji (zgodnie z mapą pomocy regionalnej).

Bez ograniczeń

Poza konkursami ogólnymi równolegle trwają konkursy na dofinansowanie projektów wpisujących się w realizację rządowego programu Dostępność Plus. Różnią się one od konkursów ogólnych głównie kryteriami oceny dotyczącymi rezultatów projektów. Wnioskodawcy muszą wykazać przydatność opracowanych rozwiązań w eliminowaniu konkretnych barier dostępności m.in. seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub osób czasowo mniej sprawnych. Bariery dostępności dotyczą też np. kobiet w ciąży, osób z małymi dziećmi w wózkach, osób poruszających się z nieporęcznym lub ciężkim bagażem, ale też osób o nietypowym wzroście.

– Konkursy z dopiskiem Dostępność Plus wyróżniają się kryteriami oceny projektów oraz ich oczekiwanym rezultatem. Innowacje powinny być produktowe, a przedsiębiorcy muszą wykazać, że opracowane przez nich rozwiązania ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami sprawności, w tym seniorów – mówi dyrektor Forin.

Zainteresowani dofinansowaniem projektów z programu mogą wybrać się na spotkanie organizowane 4 marca br. w Warszawie. Przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przybliży założenia programu „Dostępność Plus” – powie dla kogo jest przeznaczony i jakie obszary obejmuje wsparciem. Eksperci PARP przedstawią aktualną ofertę Agencji dla przedsiębiorców, którzy chcą realizować projekty w zakresie znoszenia barier dostępności. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie Program Dostępność Plus – spotkanie informacyjne.

Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości / PARP