BNP Paribas obniża prognozę wzrostu PKB Polski w przyszłym roku zaledwie do 0,5 proc.

BNP Paribas obniża prognozę wzrostu PKB Polski w przyszłym roku zaledwie do 0,5 proc.
Fot. stock.adobe.com/dennizn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W świetle pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie, w tym zwłaszcza w strefie euro oraz słabnącej koniunktury w krajowym przemyśle i sektorze budowlanym obniżamy naszą prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w tym i przyszłym roku do 4,5 proc. i 0,5 proc. z odpowiednio 5,5 proc. i 1,5 proc., napisali w raporcie ekonomiści BNP Paribas Bank Polska.

W warunkach spadającej aktywności gospodarczej, według BNP Paribas, Rada Polityki Pieniężnej złagodzi swoje nastawienie i w bieżącym roku podniesie stopę referencyjną NBP maksymalnie o 50 pb. do 7,0 proc.

Możliwe zaostrzenie polityki pieniężnej na początku 2023 roku

Rada może powrócić do zaostrzania polityki pieniężnej na początku 2023 r., kiedy gospodarka zacznie ponownie nabierać rozpędu. Jest to przede wszystkim związane z przewidywanym przez nas osłabieniem kursu złotego w najbliższych miesiącach.

Prognoza inflacyjna

Ekonomiści BNP Paribas szacują, że na koniec bieżącego roku inflacja CPI oscylować będzie w pobliżu 15 proc. rdr, a w przyszłym roku ceny średniorocznie wzrosną o 10 proc.

Czytaj także: Santander Bank Polska: prognoza wzrostu PKB Polski w 2023 roku w dół do 0,5 proc.; inflacja może wzrosnąć do 19 proc. >>>

Prognoza na 2023 r. obarczona jest jednak dużą niepewnością ze względu na decyzje administracyjne dotyczące terminu zakończenia Tarczy Antyinflacyjnej oraz wysokości taryf na zakup energii elektrycznej i gazu.

„W zależności od ostatecznych decyzji w tych obszarach ścieżka inflacji w przyszłym roku może wahać się nawet o 10 pkt. proc. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że wprowadzone w ramach Tarczy obniżki podatków zostaną utrzymane do końca przyszłego roku, zaś rachunki za prąd i gaz wzrosną od stycznia o około 25 proc.” – dodano.