BNP Paribas Bank Polski: ceny żywności na Wielkanoc będą o ok. 1,5 proc. wyższe niż rok temu

BNP Paribas Bank Polski: ceny żywności na Wielkanoc będą o ok. 1,5 proc. wyższe niż rok temu
Fot. stock.adobe.com/marriaci_photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny żywności na Wielkanoc w tym roku prawdopodobnie będą o około 1,5 % wyższe niż rok temu, przewidują analitycy BNP Paribas Bank Polska. Podkreślają, że w ciągu ostatnich pięciu lat na Wielkanoc żywność drożała przeciętnie o około 3,8% r/r, a w zeszłym roku był to wzrost o 7,8%. Przeciętny koszyk wielkanocny zawierający dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g wędliny będzie kosztował o 1% więcej r/r.

Nie ma zbyt wielu produktów, których ceny będą wyższe niż przed rokiem.

„Jaja mogą być średnio o 2% tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wieprzowina będzie o 15% tańsza niż przed rokiem, natomiast wędliny pozostaną na podobnym poziomie rok do roku. Niższe są również ceny mięsa drobiowego” – czytamy w komunikacie.

Droższe mleko i produkty mleczarskie

Więcej zapłacimy natomiast za mleko i produkty mleczarskie. Sery i twarogi mogą być o około 2,5% droższe, a mleko o 3,5% droższe niż przed rokiem. Poziom cen masła może być natomiast nieznacznie niższy od notowanego przed rokiem, podano także.

Czytaj także: Wielkanoc Polacy planują spędzić we własnym domu, a na zakupy wydadzą tyle, co w rok temu >>>

Tańsze ziemniaki i cebula

„Wszystko wskazuje na to, że ceny ziemniaków w marcu tego roku będą o ponad 35% niższe, a cebuli o ponad 19% niż rok wcześniej. Spadki cen są spowodowane zeszłorocznymi wyższymi zbiorami oraz większą dostępnością warzyw z powodu ograniczenia popytu w gastronomii w wyniku wprowadzonych obostrzeń. Droższa za to będzie marchew o ok. 3%, bo mimo wysokich zbiorów, nadmiar opadów deszczu w ostatniej fazie wegetacji spowodował obniżenie jakości tego warzywa i znaczne ubytki w trakcie przechowywania. Za jabłka zapłacimy więcej o ok 0,5% po rekordowych cenach w zeszłego roku, zatem ceny pozostają wysokie. Wyższe będą o ok 3,5% także ceny owoców cytrusowych, np. pomarańczy, na które popyt w związku z pandemia jest wysoki na całym świecie” – wyliczono także.

O ok. 7% więcej zapłacimy za chleb z powodu znacznego wzrostu cen zbóż, energii i pracy. Droższe będą również domowe wypieki za sprawą wzrostu cen mąki i cukru, których ceny w marcu przypuszczalnie wzrosną o odpowiednio 5% i 4% w porównaniu do roku ubiegłego, podał bank.

Źródło: ISBnews