BNP Paribas Bank Polska zaksięguje w IV kwartale ok. 580 mln zł rezerwy dotyczącej kredytów frankowych

BNP Paribas Bank Polska zaksięguje w IV kwartale ok. 580 mln zł rezerwy dotyczącej kredytów frankowych
Fot. stock.adobe.com/dennizn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zarząd BNP Paribas Bank Polska zaakceptował wysokość szacunku rezerwy dotyczącej portfela umów kredytów mieszkaniowych w CHF na koniec 2021 r. w łącznej kwocie ok. 1,3 mld zł, co oznacza zaksięgowanie w ciężar IV kwartału rezerwy w wysokości ok. 580 mln zł - podał bank w komunikacie. Bank spodziewa się straty netto w IV kwartale 2021 r., jednak wynik netto za cały 2021 r. będzie dodatni.

Jak podano, w związku z tym, że skala niepewności prawnej w ostatnich miesiącach wzrosła, bank dokonał ponownego, bardziej konserwatywnego oszacowania parametrów modelu dot. poziomu rezerwy na ryzyko prawne związane z portfelem umów kredytów mieszkaniowych w CHF, m.in. poprzez zwiększenie spodziewanej liczby pozwów, jakie może otrzymać na przestrzeni najbliższych 4 lat, czy wydłużenie średniego czasu zakończenia postępowań.

Negocjacje ugód z frankowiczami

W ostatnim czasie bank zakończył pilotażową akcję proponowania ugód na warunkach indywidualnie oferowanych i negocjowanych z kredytobiorcami. Zarząd pozytywnie ocenił wyniki pilotażu i podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu tych indywidualnych negocjacji. BNP Paribas Bank Polska uwzględnił także ten parametr przy tworzeniu rezerwy.

Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska: 153,9 mln zł zysku netto w III kwartale; trwa pilotaż ugód ws. kredytów frankowych >>>

Na obecnym etapie bank nie zdecydował się na proponowanie klientom programu ugód w kształcie sugerowanym przez przewodniczącego KNF.

Bank opublikuje wyniki za 2021 rok 3 marca 2022 r. 

Źródło: PAP BIZNES