BNP Paribas Bank Polska nie wypłaci dywidendy z zysku za 2020 rok; co z kredytami frankowymi?

BNP Paribas Bank Polska nie wypłaci dywidendy z zysku za 2020 rok; co z kredytami frankowymi?
Logo BNP Paribas (źródło: BNP Paribas)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zwyczajne Walne Zgromadzenie BNP Paribas Bank Polska zdecydowało o przeznaczeniu zysk netto osiągniętego w 2020 roku w kwocie 731 mln zł w całości na kapitał rezerwowy.

Decyzja akcjonariuszy jest zgodna z rekomendacją zarządu, który uzasadniał go planowanym rozwojem działalności banku, istotną niepewnością co do dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią COVID-19, a także stanowiskiem KNF.

Przed rokiem BNP Paribas Bank Polska również nie wypłacił dywidendy. 

Czytaj także: BNP Paribas Bank Polska: 167,5 mln zł zysku netto w IV kw. 2020 roku, koszt potencjalnych ugód z frankowiczami ok 0,7 -1,3 mld zł >>>

BNP Paribas Bank Polska bez decyzji ws. oferowania ugód ws. kredytów CHF

BNP Paribas Bank Polska nie podjął decyzji dotyczącej zaoferowania programu ugód w sprawie kredytów hipotecznych w CHF bo ocenia, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych analiz i wyjaśnień i chce także uwzględnić wpływ orzeczenia Sądu Najwyższego – poinformował prezes banku Przemek Gdański.

Akcjonariusze BNP Paribas Bank Polska na środowym ZWZ banku wysłuchali informacji na temat aktualnej sytuacji dotyczącej portfela kredytów hipotecznych w CHF. Punkt ten nie był poddany głosowaniu.

Czytaj także: Bank Millennium nie wypłaci dywidendy; trwa przeprowadzanie ankiet ws. ugód z frankowiczami >>>

Na dzisiaj nie jest możliwe określenie czy zarząd będzie rekomendował propozycję ugodową, czy brak tej propozycji.

„Niewątpliwie najważniejszym w najbliższym czasie wydarzeniem, które uprawdopodobni takie, czy inne podejście będzie orzeczenie Sądu Najwyższego” – powiedział Gdański.

„W oparciu o bardziej wykrystalizowany stan prawny i w dalszym ciągu prace analityczne i badawcze będziemy gotowi taką decyzję podejmować” – dodał.

Czytaj także: Będą ugody frankowe w PKO BP?

Bank podał, że rozpoczął badanie opinii klientów na temat programu przewalutowania oraz przeprowadził testy z kilkoma z nich.

BNP Paribas Bank Polska szacuje koszt potencjalnej konwersji kredytów zgodnej z założeniami propozycji Przewodniczącego KNF na 0,7 mld zł dla kredytów denominowanych albo na 1,3 mld zł przy założeniu, że propozycja obejmie cały portfel kredytów CHF. 

Źródło: PAP BIZNES