Blisko 300 mln złotych przelanych natychmiastowo w maju

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wkir.01.400x233 maju br. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie ELIXIR® ponad 131 mln transakcji o wartości ponad 318 mld zł. W systemie EuroELIXIR, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało blisko 1,3 mln transakcji o wartości przekraczającej 7,3 mld euro. Liczba zleceń w systemie Express ELIXIR, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych, wyniosła prawie 69,5 tys., a obroty sięgnęły blisko 300 mln zł - to najwyższe miesięczne wartości odnotowane od momentu uruchomienia tego systemu.

W systemie ELIXIR® przetworzonych zostało w maju ponad 131 mln transakcji. W porównaniu do maja ub.r. liczba transakcji była wyższa o ponad 6,4 mln, a ich wartość wzrosła o ponad 11 mld zł, przekraczając 318 mld zł, wobec 307 mld zł w maju 2013 r. Dniem rekordowym pod względem liczby przelewów zleconych w systemie ELIXIR® w minionym miesiącu był poniedziałek, 12 maja. Tego dnia KIR S.A. rozliczyła ponad 10,6 mln transakcji o łącznej wartości blisko 15,8 mld zł.

Liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR w maju sięgnęła 1,3 mln, a ich łączna wartość wyniosła ponad 7,3 mld euro. Porównując rok do roku, wartość majowych transakcji była wyższa o ok. 1,6 mld euro w stosunku do maja ub.r., gdy wynosiła blisko 5,8 mld euro. Natomiast ilościowo, w analogicznych okresach odnotowano wzrost o ponad 250 tys. transakcji.

W maju br. za pośrednictwem systemu Express ELIXIR klienci banków zrealizowali blisko 69,5 tys. przelewów natychmiastowych – najwięcej w ciągu jednego miesiąca od początku funkcjonowania systemu, tj. od czerwca 2012 r. W stosunku do danych za maj 2013 r. liczba transakcji wzrosła ponad trzykrotnie (z 22,4 tys.), osiągając wartość blisko 300 mln zł (rok temu w maju wartość przetworzonych transakcji wynosiła 120 mln zł). – Liczba przelewów rozliczanych w systemie Express ELIXIR rośnie bardzo dynamicznie. Jest to związane między innymi ze zmianami w oczekiwaniach klientów banków, przyzwyczajonych do korzystania z aplikacji mobilnych i rozwiązań dostępnych w czasie rzeczywistym. To naturalne, że oczekiwania związane z szybkością i dostępnością są przenoszone także na inne usługi. Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez KIR S.A. pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach i jest to znacząca korzyść dla użytkowników tej usługi – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.