Blisko 1700 uczestników Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2020

Blisko 1700 uczestników Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2020
FTBS 2020, Włodzimierz Kiciński wiceprezes ZBP, Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już od kilkunastu lat maj stanowi czas spotkania bankowców z lokalnego sektora finansowego z przedstawicielami dostawców technologii teleinformatycznych, regulatorami i niezależnymi ekspertami. Obrad Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej nie mogło zabraknąć również i w obecnym roku, choć z uwagi na sytuację epidemiczną ich przebieg miał zupełnie inny charakter.

#WłodzimierzKiciński: Czas epidemii stawia nowe wymagania zarówno przed gospodarką, jak i bankowością spółdzielczą #FTBS #ZBP #BPS #SGB

Nowa forma webinarium przyciągnęła znacznie większą liczbę uczestników aniżeli dotychczasowe, stacjonarne obrady Forum. Rozpoczynając konferencję, wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński podkreślił, że do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się blisko 1700 uczestników, co stanowi swoisty rekord.

Rezultat ten udowadnia zarazem, jak wielki potencjał tkwi w innowacyjnych technologiach, które stanowić mogą doskonałą odpowiedź na wyzwania współczesności, nie tylko te związane z ekspansją wirusa.

Czas epidemii stawia nowe wymagania zarówno przed gospodarką, jak i bankowością spółdzielczą. Mamy nadzieję, że jest to szansa na włączenie się lokalnych instytucji finansowych w zwalczanie negatywnych skutków rozpowszechniania się koronawirusa, ale również okazja, by unowocześnić technologicznie sektor bankowości spółdzielczej – stwierdził wiceprezes ZBP.

Przypomniał on, iż lokalny sektor finansowy odpowiada za obsługę od 16 do 18% podmiotów z segmentu MŚP i mikro, funkcjonujących na polskim rynku.

Program tegorocznego Forum został tak skonstruowany, by Państwo dowiedzieli się zarówno o aktualnych wyzwaniach jak również i o możliwościach, jakie stwarzają innowacyjne technologie, i o tym, jak owe rozwiązania technologiczne wykorzystać, by zaspokoić wymagania współczesnego biznesu – potwierdził wiceprezes ZBP.

Tarcza PFR

Przechodząc do pierwszej sesji Forum, podczas której głos zabrali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kiciński zaznaczył, że te właśnie instytucje w ten bądź inny sposób kooperują z sektorem bankowym we wdrażaniu instrumentów antykryzysowych. – Będziemy rozmawiać o tym, co zrobiły banki spółdzielcze żeby skutecznie oferować produkty wypracowane w tych właśnie instytucjach – dodał wiceszef ZBP.

Sesję pierwszą Forum rozpoczęło wystąpienie Dariusza Selaka, dyrektora Biura Relacji z Klientami w Polskim Funduszu Rozwoju.

Przypomniał on, że z instrumentów pomocowych dostępnych w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało dotychczas 95 tysięcy polskich przedsiębiorstw, a pula pieniędzy skierowana do tych podmiotów opiewa na niemal 20 mld złotych. – Każdego dnia spływa kilkanaście tysięcy wniosków. Zależy nam na tym, by dotrzeć do tych przedsiębiorstw, które naprawdę potrzebują wsparcia – zauważył Dariusz Selak.

Do tej grupy należą w szczególności przedsiębiorcy, dla których obecny rok był czasem kontynuacji działalności. Ze zrozumiałych względów elementy tarczy antykryzysowej nie są dedykowane najmłodszym podmiotom, które mają za sobą zaledwie kilka miesięcy funkcjonowania, bowiem w ich przypadku nie sposób ocenić, czy zła sytuacja jest efektem epidemii, czy może raczej źle obranego modelu biznesowego.

Zgodnie z założeniami, adresatem pomocy są przede wszystkim instytucje z segmentu gospodarki realnej, z tarczy antykryzysowej nie skorzystają zatem instytucje finansowe. Instrumentarium dostarczane przez PFR jest natomiast dostępne dla podmiotów, trudniących się pośrednictwem usług finansowych.

Jedną z ważniejszych form pomocowych są subwencje, przeznaczone na dopłaty do wynagrodzeń. Warunki ich uzyskania dla mikrofirm uzależnione są od spadku obrotów, jaki nastąpił w danej firmie w marcu i kwietniu br.

Obniżenie się przychodów o 25-50% oznacza, że mikrofirma może uzyskać nawet 12.000 zł pomocy na każdego z pracowników, a przedsiębiorstwo małe lub średnie – równowartość 4% ubiegłorocznych obrotów.

Przy redukcji obrotów na poziomie 50-75% kwota ta może osiągnąć poziom 24.000 zł dla mikrofirm i 6% ubiegłorocznych obrotów dla firm małych i średnich. Jeśli spadek przychodów przekroczył trzy czwarte wcześniejszych wyników, wówczas subwencja wynieść może nawet 36.000 zł dla każdego pracownika, lub do 8% zeszłorocznych obrotów dla pozostałych podmiotów z segmentu MŚP.  Przedstawiciel PFR wspominał również o zasadach umarzania części środków, otrzymanych z tego tytułu.

BGK i instrumenty wsparcia

Kolejnym mówcą w tej części Forum był Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.  Znaczną część wystąpienia poświęcił on instrumentowi, nad którym toczą się jeszcze prace w parlamencie, czyli funduszowi dopłat do oprocentowania. – To element wsparcia dotacyjnego, jego celem jest zapewnienie dopłat do kredytów obrotowych, które Państwo zapewniacie swym klientom. Jego celem jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw – wskazał Włodzimierz Kocoń.

Wspomniał on również, że pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko utworzenie nowych form wsparcia przedsiębiorstw, ale również istotne zmiany tych, które były dostępne również i przed kryzysem. – W ostatnim czasie znaczna ich część została zmodyfikowana, co zwiększyło ich siłę wsparcia – dodał wiceszef BGK.

W sesji tej wystąpili także inni przedstawiciele Banku, Radosław Kwiecień – członek zarządu i Paweł Chorąży –  dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich.

Odpowiadając na pytania bankowców, wiceprezes Włodzimierz Kocoń wskazał, że wprawdzie gwarancje koronawirusowe są ograniczone do końca tego roku, jednak całkowity okres kredytowania z wykorzystaniem tego instrumentu może trwać nawet przez 27 kolejnych miesięcy.

Gwarancja jest nadal ważna, gdyż jest ona udzielana do finansowania bankowego – dodał wiceszef BGK.

Powodzenie przedsięwzięć, wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej nie byłoby tak wielkie, gdyby nie instytucje otoczenia okołobankowego, ze szczególnym uwzględnieniem Krajowej Izby Rozliczeniowej.

O tym, jakie działania podjęła Izba we współpracy ze spółdzielcami, wspomniał w obszernej prezentacji Robert Trętowski, wiceprezes KIR.

Pierwszą część obrad zamknęło wystąpienie Macieja Kurka, reprezentanta firmy Asseco, który omówił dostarczane przez ten podmiot instrumenty do automatyzacji obsługi subwencji, dostępnych w ramach tarczy finansowej PFR.

Źródło: aleBank.pl