BLIK: blisko 300 mln transakcji w II kw. 2022 roku; wkrótce pilotaż płatności odroczonych

BLIK: blisko 300 mln transakcji w II kw. 2022 roku; wkrótce pilotaż płatności odroczonych
Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności Fot. BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Drugi kwartał roku przyniósł ponadprzeciętne wyniki transakcyjne BLIKA. Użytkownicy zrealizowali w tym czasie niemal 300 mln transakcji. To aż o 66 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich łączna wartość wzrosła rok do roku o 61 proc. do 38,7 mld zł. Na koniec czerwca 2022 r. z BLIKA aktywnie i regularnie korzystało 11,3 mln osób, czyli 3,3 mln więcej niż rok wcześniej.

– Od początku istnienia systemu BLIK jego użytkownicy zrealizowali przeszło 2 mld transakcji, z czego ponad pół miliarda miało miejsce w pierwszym półroczu tego roku, co pokazuje skalę popularności BLIKA w Polsce – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora płatności mobilnych BLIK. – Przed nami kolejne produkty, które zaproponujemy naszym użytkownikom. Dzięki niedawnej decyzji UOKiK, który wyraził zgodę na rozszerzenie przez nas działalności o płatności odroczone, już wkrótce będziemy udostępniać zupełnie nową funkcję BLIKA. To rozwiązanie, które odpowie na potrzeby klientów i realnie wpłynie na rozwój całego segmentu BNPL w Polsce – dodaje.

BLIK z mocną przewagą w e-commerce

Ze wszystkich transakcji BLIKIEM ponad 57 proc. stanowią te zrealizowane w e-commerce. W omawianym kwartale klienci zapłacili za zakupy online 167,4 mln razy – czyli o ponad jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Między kwietniem a czerwcem wartość transakcji online osiągnęła 20,9 mld zł wobec 14,5 mld rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczego zakupu online w drugim kwartale 2022 r. wyniosła 125 zł.

BLIK pozostaje bezkonkurencyjną metodą płatności w e-commerce. Od czwartego kwartału 2018 r.  wyprzedza on karty pod względem liczby transakcji realizowanych w tym kanale. Polscy użytkownicy e-handlu płacą nim zdecydowanie częściej – zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego na koniec marca 2022 r. liczba transakcji BLIKIEM była wyższa od liczby transakcji kartami aż o 218 proc.

Czytaj także: BLIK zaoferuje płatności odroczone, jest zgoda UOKiK >>>

Stale rośnie popularność polskiego systemu płatności mobilnych w globalnym e-commerce. Od niedawna z BLIKA do przyjmowania płatności w Internecie bez konieczności dodatkowej integracji mogą korzystać także wszyscy europejscy klienci Stripe, platformy dostarczającej infrastrukturę finansową dla biznesu.

Co 5. transakcja BLIKIEM to przelew na telefon

Z kwartału na kwartał dynamicznie rośnie również liczba przelewów na telefon BLIK. Między kwietniem a czerwcem br. użytkownicy wykonali aż 57,2 mln takich transakcji, czyli o 124 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że płatności P2P stanowią obecnie blisko 20 proc. wszystkich operacji BLIKIEM. Ich wartość w drugim kwartale osiągnęła poziom 6,7 mld zł (o 140 proc. więcej niż rok wcześniej), natomiast średnia wartość przelewu na telefon BLIK to 125 zł (w II kw. 2021 r. było to 118 zł).

Kanał POS ze spektakularnym wzrostem, rośnie liczba wypłat z ATM

Między kwietniem a czerwcem ogromną popularnością wśród użytkowników BLIKA cieszyły się transakcje w tradycyjnych terminalach płatniczych. W tym okresie Polacy zapłacili w ten sposób 55,3 mln razy. Warto podkreślić, że już ponad jedną czwartą tych operacji stanowiły płatności zbliżeniowe BLIK. Na koniec czerwca ich liczba wyniosła 15,4 mln – odpowiednio o 450 i 79 proc. więcej w stosunku do czwartego kwartału 2021 r. i pierwszego kwartału tego roku. Od momentu udostępnienia usługi aktywowało ją już 1,2 mln osób.

Płatności zbliżeniowe z każdym kolejnym miesiącem mają coraz większy udział we wszystkich transakcjach realizowanych BLIKIEM.

– Polacy chętnie płacą w ten sposób nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Użytkownicy zapłacili dotychczas zbliżeniowo BLIKIEM w 92 krajach, na 6 kontynentach – co pokazuje, jak ważny jest globalny wymiar wprowadzanych na rynek rozwiązań płatniczych – dodaje Dariusz Mazurkiewicz.

Czytaj także: BLIK w 2021 roku odnotował imponujący wzrost przychodów >>>

W drugim kwartale br. obserwowano także stabilny wzrost wypłat gotówki w ATM. W analizowanym okresie zrealizowano w bankomatach 12,3 mln transakcji. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 35 proc. Ich wartość osiągnęła 8,3 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja wyniosła 671 zł. Udział operacji realizowanych w bankomatach w stosunku do ogólnej ich liczby stanowił na koniec czerwca br. 4,2 proc. wszystkich transakcji BLIKIEM.

Dzienna liczba transakcji mocno w górę

Systematycznie rośnie nie tylko liczba transakcji, ale również ich wartość. W drugim kwartale br. Polacy wykonywali średnio 3,2 mln transakcji BLIKIEM dziennie. Dla porównania – w tym samym okresie ubiegłego roku było to 1,9 mln (wzrost o 68 proc.). W najlepszym dniu kwartału odnotowano niemal 4,5 mln transakcji. Średnia kwota operacji BLIKIEM wyniosła w tym okresie 132 zł.

Pierwsze pilotażowe transakcje płatności odroczonych jeszcze w III kwartale

Polski Standard Płatności liczy, że pierwsze pilotażowe transakcje płatności odroczonych zrealizuje jeszcze w III kwartale. W najbliższych tygodniach PSP ogłosi konkretne działania dotyczące ekspansji zagranicznej – poinformował prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

„Prace trwają. Chcielibyśmy, aby pierwsze pilotażowe transakcje były zrealizowane jeszcze w bieżącym kwartale” – powiedział we wtorek Mazurkiewicz, prezes PSP.

Ekspansja zagraniczna

Prezes pytany o ekspansję zagraniczną Blika powiedział:

„Chcielibyśmy w kilku najbliższych tygodniach ogłosić bardzo konkretne działania”. Nie podał żadnych szczegółów.

Źródło: BLIK, PAP BIZNES