BLIK najsilniejszą marką w Polsce w kategorii płatności mobilnych

BLIK najsilniejszą marką w Polsce w kategorii płatności mobilnych
Źródło: BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
BLIK jest usługą, z której Polacy używający aplikacji bankowych korzystają najczęściej i najchętniej. Według badania KANTAR w drugim kwartale br. zanotował najwyższy wskaźnik indeksu siły marki Brand Power w kategorii płatności – na poziomie 37 proc. Blisko dwie trzecie użytkowników poleciłoby BLIKA znajomym, głównie z uwagi na łatwość i szybkość realizacji transakcji. BLIK jest też najszybciej rosnącą innowacją na rynku płatniczym w Polsce.
.@BLIKmobile jest usługą, z której Polacy używający aplikacji bankowych korzystają najczęściej i najchętniej. Według badania #KANTAR w II kw. zanotował najwyższy wskaźnik indeksu siły marki #BrandPower w kategorii #płatności – na poziomie 37 proc. #BLIK

Drugi kwartał 2020 r. to pod względem transakcyjnym najlepsze trzy miesiące w historii systemu. W tym czasie odnotowano blisko 100 mln transakcji oraz blisko 5,5 mln aktywnych użytkowników. Odpowiedzi na pytanie o dużą popularność polskiego systemu płatności mobilnych dostarczają badania KANTAR realizowane w czasie drugiego kwartału br. Spośród nowoczesnych sposobów płatności bezgotówkowych, BLIK jest usługą, z której Polacy używający bankowych aplikacji mobilnych korzystają najczęściej i najchętniej. Aż trzy czwarte z nich zadeklarowało, że korzysta – przynajmniej czasami z BLIKA, kolejne 23 proc. zna markę, mimo że jeszcze nie korzysta z usługi.

Czytaj także: BLIK zyskuje na popularności w czasie pandemii: liczba transakcji wzrosła do 97,4 mln w II kw. 2020 r. >>>

– BLIK jest obecnie najsilniejszą marką w kategorii nowoczesnych płatności w Polsce. Co istotne – cały czas wzmacnia swoją pozycję. Jest także najszybciej rosnącą w świadomości badanych innowacją na rynku płatności bezgotówkowych powiększając dystans do innych rozwiązań – często oferowanych przez globalnych graczy – mówi Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.  – Mimo, że marka BLIK obecna jest na rynku zaledwie od 5 lat, udało nam się zbudować wśród osób używających aplikacji bankowych świadomość tego, do czego można go wykorzystać oraz przekonać bardzo wielu użytkowników do wypróbowania naszej metody płatności – dodaje. 

Najpopularniejsze funkcje BLIKA

Wśród funkcji BLIKA największą popularnością cieszy się oczywiście możliwość płacenia w e-commerce – 81 proc. badanych wie o takiej funkcji a 60 proc. z niej korzysta. Na drugim miejscu znalazły się przelewy na numer telefonu BLIK – aż 78 proc. badanych wskazało, że wie o tego typu funkcji a połowa korzysta z niej. Na trzecim miejscu znalazły się płatności w tradycyjnych sklepach – z wynikiem – odpowiednio – 73 i 33 proc.

BLIK uzyskał w drugim kwartale 2020 r. wskaźnik NPS na poziomie 57 punktów. To oznacza, że użytkownicy bardzo chętnie polecają markę swoim znajomym. Dla porównania – średni wynik NPS dla branży finansowej wynosi 18 punktów. BLIK najczęściej polecany jest za szybkość płacenia (62 proc. wskazań), wygodę i łatwość korzystania, a także bezpieczeństwo.

Rozpoznawalność BLIKA rośnie

– Rozpoznawalność BLIKA rośnie. Znajomość spontaniczna marki to aż 69 proc. a znajomość wspomagana wynosi 97 proc. Żadna inna marka płatnicza w grupie osób używających aplikacji bankowych nie ma dziś takiej rozpoznawalności na naszym rynku. – mówi Krzysztof Ziewiec, dyrektor departamentu marketingu i PR Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. – Dla nas ważne jest jednak nie tylko to, że BLIK jest marką bardzo dobrze rozpoznawalną i taką z której bardzo chętnie się korzysta, ale przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość tych którzy się z BLIKIEM zetknęli poleciałby tę usługę innym z uwagi na wyjątkowy User Experience – dodaje.

Czytaj także: Za co płaciliśmy BLIKIEM w czasie pandemii?

W autorskiej metodologii KANTARA (MDS Meaningful, Different Salient) służącej pomiarowi siły marki (Brand Equity), tzw. indeksie Brand POWER BLIK uzyskał w drugim kwartale 37 proc. wyprzedzając takie marki jak VISA (27 proc.), Mastercard (22 proc.), G-Pay (5 proc.), Revolut (5 proc.) oraz Apple Pay (3 proc.). Głównymi czynnikami wpływającymi na siłę marki w kategorii płatności są  czynniki związane z wygodą używania, bezpieczeństwem płatności oraz unikalnością rozwiązania. BLIK jest jedynym systemem płatności, który pod jedną marką dostarcza możliwości płatności w POS, e-commerce, a także oferuje przelewy na numer telefonu i możliwość wypłaty w bankomacie – żadna z marek obecnych na rynku nie integruje tych funkcji.

BLIK upraszcza finanse

– Można powiedzieć, że BLIK upraszcza finanse, sprawia, że stają się one pozytywne i przyjemne, do tego daje bardzo dobry UX, dzięki czemu jest tak chętnie polecaną usługą i po prostu fajną, współczesną marką którą wszyscy możemy się cieszyć – mówi Robert Bajek, Account Director w Kantar – zajmujący się strategią marek, innowacjami oraz doświadczeniem klienta. – Pamiętajmy o tym, że zarówno Visa jak i Mastercard to bardzo silne, globalne marki. Obie znajdują się w Top10 (Visa na 5, a Mastercard na 10 miejscu) BrandZ – globalnego rankingu najsilniejszych światowych marek – wg danych opublikowanych w 2020. W grupie użytkowników aplikacji mobilnych BLIK jest marką najsilniejszą i najlepiej odpowiadającą na potrzeby użytkowników i zajmującą w ich umysłach pozycję zdecydowanie mocniejszą niż Ci światowi giganci – dodaje.

Źródło: Polski Standard Płatności / PSP