BLIK bezkonkurencyjny w polskim e-commerce: 324 mln transakcji w III kwartale

BLIK bezkonkurencyjny w polskim e-commerce: 324 mln transakcji w III kwartale
Fot. stock.adobe.com/WDnet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Za pomocą BLIK-a wykonano 324 mln transakcji (wzrost o 67% r/r) o wartości 42,9 mld zł (wzrost o 61% r/r) w III kw. 2022 r., podał Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu BLIK. Najdynamiczniej rosła w tym okresie liczba płatności w tradycyjnych terminalach płatniczych - w systemie odnotowano aż 67,7 mln tego typu transakcji (+175% r/r), z czego niemal jedną trzecią stanowiły płatności zbliżeniowe.

„Od lipca do września jego użytkownicy BLIK wykonali 324 mln transakcji, a od początku roku – aż 864 mln. Oznacza to, że w trakcie trzech kwartałów br. zrealizowano blisko 90 mln więcej płatności BLIKIEM niż łącznie w ciągu pierwszych 6 lat funkcjonowania systemu” – czytamy w komunikacie.

BLIK pozostaje najpopularniejszy w e-commerce.

„Od lipca do września Polacy zapłacili nim w sieci 178 mln razy – to o 41% więcej niż rok wcześniej. Wartość transakcji w tym kanale osiągnęła 22,1 mld zł wobec 14,9 mld rok wcześniej (wzrost o 48%). Średnia wartość pojedynczego zakupu online w trzecim kwartale 2022 r. wyniosła 124 zł” – czytamy również.

BLIK z planami ekspansji na rynkach zagranicznych

„Obecna przewaga BLIK-a w kanale online wydaje się być nie do zachwiania. Od wielu miesięcy obserwujemy także stały wzrost jego popularności w globalnym e-commerce. Obecność BLIK-a poza granicami naszego kraju jest nieodzownym etapem naszego dalszego rozwoju. Chcemy przede wszystkim być w istotny sposób obecni w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z kroków do realizacji tego celu jest niedawna akwizycja słowackiej platformy płatniczej VIAMO” – powiedział prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Jak BLIK chce podbić Europę?

Duży wzrost liczby przelewów P2P

Zanotowano również duży wzrost liczby przelewów P2P, które odpowiadają już 20% wszystkich transakcji BLIK-iem. Od lipca do września było ich 65 mln, czyli o 104% więcej r/r. Wartość przekazanych w ten sposób pieniędzy wyniosła 8,2 mld zł (wzrost o 121% r/r). Średnia wartość przelewu na telefon BLIK w tym okresie to 135 zł.

Czytaj także: BLIK najsilniejszą i najlepiej rozpoznawalną marką w kategorii płatności>>>

Obserwowano także stabilny wzrost wpłat i wypłat gotówki w ATM. Na koniec września br. ich liczba wzrosła o 27% r/r do 13,6 mln. Z kolei ich wartość osiągnęła 9,2 mld zł (wzrost o 37% r/r). Udział operacji realizowanych w bankomatach stanowi obecnie 4,2% wszystkich transakcji BLIK.

Polacy wykonywali średnio 3,5 mln transakcji BLIK-iem każdego dnia. Rekordowa dzienna liczba operacji BLIKIEM w tym okresie wyniosła natomiast 4,9 mln. Średnia kwota płatności w tym czasie to 132 zł. Wartość wszystkich transakcji zrealizowanych BLIK-iem w osiągnęła 42,9 mld zł, czyli o 61% więcej r/r, podano.

Testy nowej usługi „Buy now pay later”

„Planujemy nowe usługi. W e-commerce flagową usługą będzie „Buy now pay later”. Prowadzimy test z pierwszym z banków – Bankiem Millenium. Mamy nadzieję niedługo ogłosić współpracę z kolejnymi bankami” – powiedział także Dariusz Mazurkiewicz.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES