Biuro Maklerskie Pekao liczy na wzrost popytu na nowe obligacje detaliczne

Biuro Maklerskie Pekao liczy na wzrost popytu na nowe obligacje detaliczne
Fot. MB Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biuro Maklerskie Pekao liczy na ożywienie na rynku obligacji detalicznych dzięki nowej ofercie obligacji skarbowych, poinformował dyrektor BM Pekao Piotr Kozłowski podczas XXII Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

To, że stopy procentowe wzrosły, stwarza pewną perspektywę na rynku IPO, ponieważ pozyskanie kapitału z GPW jest najtańszym źródłem finansowania przedsiębiorstw, w porównaniu do kredytu czy nawet emisji obligacji korporacyjnych.

„W związku z tym będzie to jakiś argument dla zarządów spółek, które mogą uwzględniać go w swoich decyzjach” – powiedział Kozłowski w rozmowie z ISBnews.tv podczas XXII Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

Trudno będzie o IPO spółek z rynku nieruchomości

Dodał, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom trudno będzie o IPO spółek z rynku nieruchomości ze względu na wysokie ceny i pewne symptomy spowolnienia na tym rynku.

„Jestem jednak optymistą i sądzę, że jeszcze 2-4 IPO w tym roku będą. Będą to ciekawe oferty zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i detalicznych. Nie mogę powiedzieć o konkretnych podmiotach, ale jako biuro maklerskie pracujemy w tej chwili nad 3 IPO i wydaje się, że zarządy tych spółek są przekonane co do wejścia na giełdę” – zapowiedział dyrektor.

Nowa oferta obligacji detalicznych

Kozłowski ocenił pozytywnie plany dotyczące nowej oferty obligacji detalicznych.

„Propozycja rządu dotycząca zmian w oprocentowaniu depozytów i zmian w ofercie obligacji skarbowych jest dość interesująca. Skrócenie okresu do jednego roku wydaje się być perspektywą, z której klienci będą chcieli skorzystać. Dodatkowo oprocentowanie tych obligacji oparte o stopę NBP co najmniej będzie gonić inflację i będzie wyznacznikiem dla banków, jeżeli chodzi o oprocentowanie. […] Spodziewam się, że te nowe produkty zintensyfikują ten rynek i wpłyną na jego dynamikę” – podsumował Kozłowski.

Czytaj także: Biuro Maklerskie Pekao z bogatszą ofertą funduszy indeksowych inPZU >>>

Jak zapowiadał wcześniej Bank Pekao, nowe obligacje znajdą się w jego ofercie we wrześniu br.

Ministerstwo Finansów ma przedstawić szczegóły oferty nowych obligacji detalicznych 25 maja. Zgodnie z zapowiedziami będą to obligacje o zapadalności 1 rok i 2 lata, oparte o stopę referencyjną NBP (wynoszącą obecnie 5,25%).

Źródło: Lesław Kretowicz, ISBnews.TV, ISBnews