Bilans wymiany przez Ukraińców hrywien na złote: NBP podaje ostateczne dane

Bilans wymiany przez Ukraińców hrywien na złote: NBP podaje ostateczne dane
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski informuje, że w dniu 28 września 2022 r. nastąpiło końcowe rozliczenie z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) zawartej w dniu 18 marca 2022 r. umowy wymiany hrywny (UAH) na polskie złote.

W oparciu o ww. umowę, na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, w wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego w okresie od 25 marca do 9 września 2022 r. uchodźcy z Ukrainy, na określonych warunkach oraz po kursie ustalanym przez NBU, mogli dokonywać  wymiany hrywny na polskie złote.

Czytaj także: Przeliczenia walut dla obywateli Ukrainy bez dodatkowych kosztów; jest stanowisko UKNF

103 tys. Ukraińców skorzystało z możliwości wymiany

Z takiej możliwości skorzystało blisko 103 tys. obywateli Ukrainy, którzy łącznie dokonali wymiany 728 mln UAH na 98 mln złotych. 

Średnia operacja wymiany miała wartość 7 tys. UAH (przy maksymalnym limicie 10 tys. UAH).

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Rozliczenia bankowe zakończone

Wszystkie wymienione UAH zostały odprowadzone przez PKO Bank Polski do oddziałów okręgowych NBP, a następnie rozliczone po ustalonym przez NBU kursie wymiany.

Cały zasób skupionych  w ten sposób UAH został następnie sprzedany NBU przy zastosowaniu tego samego kursu. Tym samym wzajemne rozliczenia finansowe stron zaangażowanych w wymianę UAH na polskiego złotego na potrzeby uchodźców z Ukrainy zostały zakończone.

Komunikat NBP:

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2022/3009.html

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP