BIK: wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku spadnie o 20-30 proc.

BIK: wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku spadnie o 20-30 proc.
Waldemar Rogowski, fot. BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2022 roku wartość udzielonych przez banki kredytów mieszkaniowych spadnie o 20-30 proc., prognozuje główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

W 2021 roku Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na kwotę 88,7 mld zł, co oznacza, że był to pod tym względem rekordowy rok.

W styczniu BIK prognozował, że w 2022 roku wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie rdr o 9,8 proc. do 80 mld zł.

Czytaj także: BIK: wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła aż o 59,9 proc. w czerwcu, a odbicia od dna nie widać na horyzoncie >>>

„Prognoza ta nie obejmowała jednak kilku negatywnych wydarzeń, których wówczas nie mogłem przewidzieć. Po pierwsze oczywiście wojny na Ukrainie, po drugie zwiększenia przez KNF wymogów, jakie banki muszą uwzględniać przy liczeniu zdolności kredytowej – zwiększenie buforu na zmianę stopy procentowej z 2,5 pp. do 5 pp., zwiększenia wskaźnika korekty kosztów utrzymania czy ustalenia poziomów wskaźnika DSTI na poziomie 40 proc. dla osób mniej zarabiających i 50 proc. dla lepiej zarabiających” – powiedział Rogowski.

„Zakładałem również niższy poziom inflacji, a w związku z tym mniejsze podwyżki stóp procentowych. Wszystkie te czynniki negatywnie wpłynęły na zdolność kredytową. Jeżeli dodamy do tego wzrost niepewności co do przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i samej gospodarki – duże prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego (spadku tempa wzrostu PKB) czy nawet technicznej recesji (dwa kwartały z rzędu z ujemną dynamiką PKB), to mamy praktycznie załamanie się popytu na kredyty mieszkaniowe” – dodał.

Najniższa w historii liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy

W poniedziałek BIK informował, liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła w czerwcu 19,52 tys. osób spadek o prawie 60 proc. rdr była najniższa w historii, od kiedy BIK monitoruje tę wielkość, czyli od stycznia 2007 r. W pięciu pierwszych miesiącach 2022 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku spadek ten wyniósł 19,7 proc.

Dlatego też oczekuję spadku wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych o 20-30 proc.

– powiedział Rogowski.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5 proc. w relacji do wartości z czerwca 2021 r. i niższa o 0,9 proc. niż w maju 2022 r.

Źródło: PAP BIZNES