BIK: w sierpniu wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe przebiła dno

BIK: w sierpniu wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe przebiła dno
Źródło: BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aż o 72,9% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe o czym informuje najnowszy, sierpniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w sierpniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 72,9% w porównaniu do sierpnia 2021 r.

W sierpniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 12,39 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 42,54 tys. rok wcześniej – jest to spadek aż o 70,9%. W porównaniu do lipca 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy zmniejszyła się o 12,2%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu br. wyniosła 336,66 tys. zł i była niższa o 2,8% w relacji do wartości z sierpnia 2021 r. i o 0,9% w porównaniu do lipca 2022 r.

Najgorsze nastroje od początku pomiarów

„Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu pokazał, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. Jak zapowiadałem w lipcowym komentarzu, nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna” – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK i dodaje:

„Sierpniowa wartość Indeksu Popytu jest ponownie najniższa w historii pomiaru – od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat. Na sierpniową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o ponad 70% niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców, więc tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK. „

Kolejne podwyżki stóp to więcej chętnych na wakacje kredytowe

Zdaniem głównego analityka BIK w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących, jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu, jeszcze spadną. co negatywnie wpłynie na wartość akcji kredytowej w kolejnych miesiącach 2022 r.

„W przypadku dalszych podwyżek stóp procentowych, jeszcze bardziej ograniczony zostanie popyt na kredyty mieszkaniowe. Jednocześnie, wraz z rosnącymi obciążeniami z tytułu rosnących rat, prawdopodobnym scenariuszem jest większe zainteresowanie moratoriami kredytowymi w kolejnych miesiącach. Na „wakacje kredytowe” mogą zdecydować się kredytobiorcy, którzy do tej pory z nich nie skorzystali” – zauważa prof. Waldemar Rogowski.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK