BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł do 19,9 proc. w lipcu

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł do 19,9 proc. w lipcu
Fot. stock.adobe.com/stadtratte
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 19,9% w lipcu. Oznacza to, że w lipcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,9% r/r.

W lipcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do #BIK zapytania o #KredytyMieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,9% r/r @grupabik #kredyty #KredytyHipoteczne

W lipcu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 41,4 tys. klientów w porównaniu do 36,13 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 14,6%. Warto odnotować, że w czerwcu br. takich klientów było 35,24 tys., czyli o 15% mniej niż w lipcu. Ponadto średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu 2019 r. wyniosła 277,75 tys. zł. i była o 9,4% wyższa niż rok wcześniej, podano.

Czytaj także: Rekordowa wartość kredytów mieszkaniowych w lipcu – czy to już czas na kredyty ze stałą stopą?

„Lipcowa wartość indeksu jest zbliżona do wartości z czerwca (19,6%). Lipcowa wartość indeksu na poziomie +19,9%, bezpośrednio wynika ze wzrostu zarówno średniej wartości wnioskowanego kredytu w okresie lipiec 2019 r. do czerwca 2018 r. o 9,4%, jak i wyższej o 14,6% w porównaniu do lipca 2018 r., liczbie klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy” – powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Trudniej o kredyt na mieszkanie i dla firmy. Banki zakładają zaostrzenie polityki kredytowej >>>

Wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu

Nadal utrzymuje się więc wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym, co przekłada się na wzrost wartości średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W siedmiu miesiącach 2019 r. łącznie 275,57 tys. klientów wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 15,5 tys., czyli o 6%, podano również.

Źródło: ISBnews