BIEC: spadek liczby ofert pracy publikowanych w internecie

BIEC: spadek liczby ofert pracy publikowanych w internecie
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 14,8 pkt m/m i wyniósł 263,2 pkt w maju 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby opublikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w maju, po trzech miesiącach stabilnego wzrostu, spadł o 14,8 punktów. To pierwszy tak znaczny jednorazowy spadek liczby internetowych ofert pracy od sierpnia 2016 roku. Zegar rynku ofert pracy, bazujący na obserwacji dynamiki wakatów oraz bezrobocia pozostaje w ćwiartce obrazującej sprzyjającą koniunkturę na rynku pracy. W chwili obecnej należy więc traktować ten spadek jako jednorazowy, nie nosi on bowiem oznak tendencji” – czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że w maju we wszystkich województwach odnotowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy na „dwucyfrowym poziomie”. Największa redukcja wakatów nastąpiła w woj. podlaskim, mazowieckim oraz dolnośląskim.

Największy spadek w naukach społecznych

„Z punktu widzenia dotychczasowych zmian ogłoszeń o zatrudnieniu w całym bieżącym roku liderem pod względem szybkości napływu ofert pracy jest obecnie woj. pomorskie, a najwolniejszy ich napływ obserwujemy w woj. opolskim” – czytamy dalej.

Największy spadek zapotrzebowania na nowych pracowników wystąpił w zawodach związanych z wykształceniem w kierunkach nauk społecznych.

Najmniejszy spadek liczby wolnych miejsc pracy wystąpił dla kategorii ofert związanych z pracą fizyczną i w kategoriach zawodów usługowych. W tych przypadkach koniunkturalny spadek łagodziło znaczne sezonowe zapotrzebowanie na pracowników.

Kolejno pod względem dynamiki ofert pracy uplasowały się kategorie dot. zawodów wymagających wykształcenia w kierunkach nauk ścisłych.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews