BGŻ BNP Paribas stawia na fintechy. Chce wprowadzać jedno takie rozwiązanie co miesiąc

BGŻ BNP Paribas stawia na fintechy. Chce wprowadzać jedno takie rozwiązanie co miesiąc
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank BGŻ BNP Paribas wprowadził z sukcesem kilka rozwiązań we współpracy z firmami fintechowymi i celuje we wdrażanie średnio co miesiąc nowego rozwiązania tego typu, poinformował Przemysław Gdański, kierujący Bankiem BGŻ BNP Paribas.

Przemysław #Gdański z #BGŻBNPParibas: celujemy w uruchamianie średnio 1 projektu #fintech miesięcznie #technologie @PolishForumLSE @lsepbs

– Planujemy wprowadzać średnio raz w miesiącu jedno rozwiązanie fintechowe, ale to zobowiązanie trzeba traktować raczej symbolicznie. Mamy za sobą kilka udanych wdrożeń, z każdym kolejnym projektem nabywamy coraz większą swobodę, śmiałość i ekspertyzę. Niebawem będziemy mogli pochwalić się kolejnymi rozwiązania technologicznymi – powiedział Gdański w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics, zrzeszonych w „LSE SU Polish Business Society”. Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

Oferta dla nowo powstałych firm

Przypomniał, że ostatnio bank ogłosił ofertę dla nowo powstałych firm. Jej elementem jest m.in. rozwiązanie fintechu Finiata – de facto oferta mikrofaktoringu.

– Jeżeli ktoś dziś założy firmę, a jutro wyemituje fakturę, za którą kontrahent ma zapłacić dopiero za 30 dni, to może tę fakturę od razu zdyskontować, a zrobi to w ramach naszego tworzonego ekosystemu dla nowo powstałych firm. Jego elementem jest również oferta usług księgowych, świadczona przez firmę cyberProductivity. Oferujemy również pomoc w procesie zakładania firmy, a także wsparcie w znalezieniu właściwej przestrzeni coworkingowych, instant office, czy udostępnieniu wirtualnego adresu przy współpracy z BNP Paribas Real Estate. W naszą ofertę wpięliśmy rozwiązania trzech firm zewnętrznych, dzięki temu wzrosła wartość naszej propozycji dla klienta – wskazał p.o. prezesa.

Zadeklarował, że Bank BGŻ BNP Paribas będzie z pewnością wykorzystywać fintechy dla rozwijania swojej oferty, ale też dla usprawniania wewnętrznych procesów.

– Na pewno będziemy pracować z fintechami nad procesami wewnętrznymi, sukcesywnie następować będzie ich automatyzacja w wielu obszarach Banku. Jednym z przykładów jest zaimplementowane rozwiązanie fintechu Nu Delta, które oferuje automatyczne rozpoznawanie i wykrywanie treści dowolnych dokumentów, co przełoży się na usprawnienie procesów odczuwalnych przez klienta – wymienił Gdański.

Nowe rozwiązanie w obszarze bankowości internetowej

W obszarze rozwiązania omnichannel bank przygotowuje nowe rozwiązanie z firmą BackBase.

– Zapewne w przyszłym roku zaoferujemy naszym klientom kolejne rozwiązania w obszarze bankowości internetowej, które będą lepsze i ciekawsze, niż oferują nasi konkurenci. Klient powinien być w centrum naszej uwagi i to on powinien wybrać kanał komunikacji z bankiem. W związku z tym musimy zadbać zarówno o kanały zdalne – internetowy i mobilny – ale też o jakość kontaktu bezpośredniego z klientem – podsumował p.o. prezesa.

Koszty ryzyka w sektorze będą nadal spadać

– W IV kwartale 2017 r. prawdopodobnie weszliśmy na trend wzrostowy jeśli chodzi o inwestycje. W tym roku wzrost PKB powinien utrzymać się na poziomie powyżej 4%. Jednocześnie wzrost popytu na kredyty inwestycyjne ma zwykle opóźnienie w stosunku do wzrostu inwestycji, czyli przypuszczalnie zacznie się uwidaczniać po pierwszych dwóch kwartałach. W związku z tym, w 2018 r. prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu na kredyty inwestycyjne – powiedział Gdański.

Stabilna sytuacja, jeśli chodzi o kredyty dla gospodarstw domowych

Dodał, że jeśli chodzi o kredyty dla gospodarstw domowych, sytuacja jest stabilna: działa program 500+, spada bezrobocie, pojawiają się presje płacowe.

– Generalnie spodziewam się dalszego spadku kosztów ryzyka – będą one zmierzały w stronę najniższych historycznie poziomów. Dostrzegamy to u nas w banku i widzimy również na rynku. To pozytywny objaw bardzo dobrze rozwijającej się gospodarki, niskiego bezrobocia, wzrostu wynagrodzeń, niskich stóp procentowych – wskazał Gdański.

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW.

Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews