BGK zwiększył kwotę unijnych pożyczek płynnościowych dla firm do ponad 1 miliarda złotych

BGK zwiększył kwotę unijnych pożyczek płynnościowych dla firm do ponad 1 miliarda złotych
Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK. Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wsparcie z funduszy europejskich to bardzo istotny element wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z kredytu na innowacje technologiczne i pożyczek płynnościowych POIR. We współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i samorządami województw wprowadziliśmy do już wcześniej istniejących programów zmiany i wypracowaliśmy nowe rozwiązania, które dodatkowo wspierają polskie firmy w tym trudnym dla gospodarki okresie ‒ pisze w komentarzu dla Miesięcznika Finansowego BANK Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK, po webinarium ZBP.

#PawełChorąży: Znieśliśmy limit 6 milionów złotych premii technologicznej. To szczególne ułatwienie dla tych firm, które planują duże przedsięwzięcie #Innowacje #KredytTechnologiczny @BGK_pl

Bardzo ważnym krokiem było uruchomienie pod koniec kwietnia pożyczki płynnościowej. Musimy wspierać firmy i miejsca pracy.

To kluczowe z punktu widzenia strategicznych interesów Polski.

Unijna pożyczka płynnościowa i dotacja razem

Wspólnie z resortem funduszy przygotowaliśmy rozwiązanie, w którym właściciele mikro-, małych i średnich firm, bez względu na branżę, mają od kilku miesięcy możliwość ubiegać się o unijną pożyczkę w maksymalnej wysokości 15 mln zł. 

Mogą ją przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów lub opłaty leasingowe.

Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Inne korzyści dla przedsiębiorców to m.in. półroczna karencja w spłacie, wakacje kredytowe i brak wymogu wkładu własnego.

Początkowo w puli tego programu było 400 milionów złotych. W odpowiedzi na potrzeby firm zwiększyliśmy wartość tego instrumentu do ponad 1 miliarda złotych.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Banki a Gospodarka | Wspólnie pomagamy tworzyć możliwości inwestycyjne

Premia technologiczna – wnioski do 30 grudnia 2020 r.

Drugim z naszych programów, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, jest kredyt na innowacje technologiczne.

1 czerwca 2020 r. uruchomiliśmy nowy, siódmy już nabór wniosków o premię na korzystniejszych zasadach. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym.

Do tej pory technologia, za którą wypłacaliśmy premię technologiczną, musiała prowadzić do wytworzenia zupełnie nowych lub znacznie ulepszonych produktów lub usług w skali Polski.

Teraz ten wymóg już nie obowiązuje – wystarczy, by były to nowatorskie rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. 

Czytaj także: Fundusz Dopłat do Oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców już dostępny

Znieśliśmy również limit 6 milionów złotych premii technologicznej. To szczególne ułatwienie dla tych firm, które planują duże przedsięwzięcie.

Co więcej, przedsiębiorca może zapłacić z premii także koszty związane z uzyskiwaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych.

Aby otrzymać o premię technologiczną, przedsiębiorca powinien mieć pomysł na innowacyjny projekt w swojej firmie oraz zdolność kredytową.

W BGK oceniamy ten pomysł i przyznajemy dotację. Zachęcamy przedsiębiorców do składania wniosków do 30 grudnia 2020 roku.

Paweł Chorąży,

dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK.

Źródło: aleBank.pl