BGK został partnerem wykonawczym Programu InvestEU

BGK został partnerem wykonawczym Programu InvestEU
Beata Daszyńska-Muzyczka oraz Paolo Gentiloni. Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały (20.04.2023) w Brukseli umowę w sprawie gwarancji InvestEU o wartości 242 mln euro, podał BGK. Dzięki tej umowie BGK staje się partnerem wykonawczym InvestEU, upoważnionym do oferowania bezpośrednio, nie przez pośredników, kredytu inwestycyjnego zabezpieczonego gwarancją InvestEU. Jest to nowy produkt w ofercie BGK.

Kredytem można będzie objąć do 50% kosztów całej inwestycji, z czego 50% całkowitych kosztów inwestycji może być objęte finansowaniem z gwarancją InvestEU.

Umowa odblokowuje finansowanie o wartości do 484 mln euro na inwestycje w zrównoważoną infrastrukturę i innowacje w całej Polsce.

„Jesteśmy bardzo dumni, że BGK jako pierwsza instytucja finansowa w Europie, przeszedł procedurę akredytacyjną Pillar Assessment. Tym samym, Bank uzyskał uprawnienie do bezpośredniego zarządzania środkami unijnymi i od tej pory może pełnić rolę partnera wykonawczego InvestEU.

Kredyt z gwarancją InvestEU umożliwia realizację projektów inwestycyjnych, które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju Polski. Dzięki temu produktowi, kredytobiorca może ograniczyć ryzyko inwestycyjne oraz zmniejszyć koszt kapitału. Jednocześnie wniesie wkład w transformację energetyczną i cyfrową Polski.

Na takie ryzykowne projekty ciężko jest znaleźć finansowanie na rynku, szczególnie w czasach po-covidowych i w trakcie toczącej się wojny. Stąd też niektórym inwestorom trudniej jest obecnie rozwijać zrównoważoną infrastrukturę i działalność innowacyjną. Dzięki współpracy z Komisją Europejską, wypełnimy tę lukę w ofercie finansowania” – powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.

„InvestEU realizuje inwestycje, które wpłyną na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy w całej UE. Cieszę się, że dzięki dzisiejszej (20.04.2023) umowie BGK został partnerem wykonawczym InvestEU.

Razem będziemy ułatwiać inwestycje w zieloną i cyfrową transformację oraz innowacje w Polsce” – dodał komisarz Unii Europejskiej ds. Gospodarczych Paolo Gentiloni.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Krajowy Punkt Kontaktowy | Będziemy intensywniej wspierać dostęp do kredytu!

Zabezpieczenie długoterminowego finansowania inwestycji

BGK wykorzysta gwarancję Unii Europejskiej do pobudzenia inwestycji w ramach dwóch okien Programu InvestEU: Zrównoważona infrastruktura oraz Badania, innowacje i cyfryzacja.

Gwarancja zabezpieczy długoterminowe finansowanie dla szerokiej grupy podmiotów z sektora prywatnego i publicznego w kilku priorytetowych obszarach InvestEU.

Należą do nich m.in. energia ze źródeł odnawialnych, transport niskoemisyjny, ICT, cyfryzacja, ochrona zdrowia i innowacje. Te inwestycje pomogą UE osiągnąć szersze cele strategiczne w kontekście zielonej i cyfrowej transformacji, wskazano w materiale.

Czytaj także: EBI: rekord finansowania projektów zrównoważonej energii – 17,06 mld euro

Programu InvestEU

Zawarcie umowy było możliwe poprzez wsparcie ze strony Programu InvestEU, którego celem jest uruchomienie ponad 372 mld euro na dodatkowe inwestycje w latach 2021-27.

InvestEU zapewnia gwarancję budżetową UE dla partnerów wykonawczych, aby zwiększyć ich zdolność do podejmowania ryzyka.

To z kolei pobudzi inwestycje publiczne i prywatne w zakresie priorytetów polityki Unii Europejskiej.

Czytaj także: Nowa odsłona InvestEU, konferencja w Klubie Bankowca

Źródło: ISBnews