BGK: rozbudowa liceum w Piastowie dzięki finansowaniu z partnerstwa publiczno-prywatnego

BGK: rozbudowa liceum w Piastowie dzięki finansowaniu z partnerstwa publiczno-prywatnego
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Warbud pozyskał dla swojej spółki zależnej finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na przebudowę i remont Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Planowana inwestycja to obecnie największy samorządowy projekt #PPP dotyczący budownictwa kubaturowego. #BGK @BGK_pl

Spółka celowa Warbudu i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę kredytową na wsparcie inwestycji w formule PPP. Dzięki współpracy z polskim bankiem rozwoju, licem w Piastowie zostanie wyremontowane i rozbudowane, by móc pomieścić jeszcze większą liczbę uczniów.

– Dzięki naszemu wsparciu realizowanych jest wiele potrzebnych lokalnym społecznościom inwestycji, w tym również związanych z edukacją przyszłych pokoleń. Tym razem finansowanie BGK pomoże stworzyć młodzieży lepsze warunki do zdobywania wiedzy. Wykonawca inwestycji – firma Warbud – to solidny partner, z którym pracujemy od kilku lat finansując projekty PPP. Dzięki pierwszej umowie Sąd Okręgowy z Nowym Sączu od przeszło 1,5 roku prowadzi swoją działalność w nowoczesnej siedzibie – mówi Patryk Darowski, dyrektor departamentu analiz i wsparcia sektorowego BGK.

Czytaj także: BGK: do małych i średnich firm trafiło 1,79 mld zł wsparcia unijnego w tym roku >>>

Największy samorządowy projekt PPP dotyczący budownictwa kubaturowego

Planowana inwestycja to obecnie największy samorządowy projekt PPP dotyczący budownictwa kubaturowego. Warbud w ciągu roku zbuduje trzykondygnacyjny gmach dydaktyczny z biblioteką i salą gimnastyczną o łącznej powierzchni ok. 4,5 tys. m2 oraz boisko. W drugim roku gruntownie wyremontuje istniejący budynek liceum o powierzchni prawie 2 tys. m2. Nowy budynek zostanie połączony z istniejącą częścią łącznikiem, którego dach będzie pełnił funkcję tarasu i jednocześnie przestrzeni odpoczynku dla uczniów.

Warbud przez 20 lat po zakończeniu inwestycji zapewni utrzymanie techniczne wszystkich obiektów poprzez specjalnie do tego wyznaczoną spółkę Vinci Facilities Polska. Umowa w Piastowie to trzeci projekt PPP realizowany przez wykonawcę.

– Po raz kolejny dajemy dowód naszej determinacji w rozwoju formuły PPP w Polsce. Współpraca przy rozbudowie piastowskiej szkoły może uchodzić za wzór do naśladowania dla samorządów, które zechcą skorzystać z dobrodziejstw partnerstwa publiczno-prywatnego na własnym gruncie – mówi Mirosław Józefczuk, członek Zarządu Warbud.

Zamknięcie finansowania odbyło się w ekspresowym tempie 3,5 miesiąca od podpisania umowy PPP z Piastowem. Było to możliwe m.in. dzięki równoczesnemu zaangażowaniu wszystkich stron przedsięwzięcia: Miasta Piastów (podmiotu publicznego), Warbud (partnera prywatnego), Banku Gospodarstwa Krajowego (bank finansujący) i doradców (DCMS, Dentons, mec. Rafał Cieślak). Olbrzymie znaczenie ma również fakt, że Piastów wymagał przedłożenia promesy kredytowej wraz z ofertą partnera prywatnego.

 Promesa kredytowa

– Promesa kredytowa składana wraz z ofertą PPP to bardzo dobra praktyka i powinna być naśladowana przez inne samorządy. Dzięki temu mieliśmy już uzgodnione zasadnicze warunki finansowania a model finansowy był precyzyjnie skalkulowany. Taki komfort pozwolił Warbudowi niezwłocznie rozpocząć i już mocno zaawansować roboty budowlane – chociaż na własny koszt – podkreśla Przemysław Szulfer z firmy Warbud.

Uczestnictwo Banku Gospodarstwa Krajowego, państwowego banku rozwoju, w PPP wynika z roli, jaką pełni w polskiej gospodarce.

– Jesteśmy inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Z europejskich doświadczeń wynika, że PPP może przynieść średnio 13-17 proc. oszczędności w całym cyklu życia projektu w stosunku do tradycyjnych modeli realizacji inwestycji, dlatego cieszy nas coraz większe zainteresowanie realizacją inwestycji w formule PPP. Aktywnie wspieramy ich realizację poprzez dostarczenie finansowania oraz wsparcie zainteresowanych inwestorów prywatnych i podmiotów publicznych swoją wiedzą i doświadczeniem – dodaje Anna Łopaciuk, menedżer w departamencie analiz i wsparcia sektorowego BGK.

Doradcą prawnym Warbud w tym projekcie jest kancelaria CMS.

Jest to kolejny projekt PPP w sektorze oświatowym realizowany przez Warbud. Przypomnijmy, że w ub. roku konsorcjum Warbud – Siemens – Siemens Finance zakończyło z sukcesem rozbudowę 5 szkół w podwarszawskiej gminie Wiązowna w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z kolei rok wcześniej Warbud oddał do użytkowania pierwszy rządowy obiekt w formule PPP – Sąd Rejonowy w Nowym Sączu.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK