BGK: preferencyjne warunki gwarancji UE dla przedsiębiorców przedłużone do 30 czerwca 2021 roku

BGK: preferencyjne warunki gwarancji UE dla przedsiębiorców przedłużone do 30 czerwca 2021 roku
Fot. stock.adobe.com / New Africa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca czerwca 2021 r. wydłużono preferencyjne warunki udzielania gwarancji przez BGK w ramach programów ramowych Komisji Europejskiej. Gwarancje ze środków UE ułatwiają dostęp do kredytu, co jest szczególnie ważne w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią. Dzięki gwarancjom przedsiębiorca, który nie ma wystarczających zabezpieczeń może uzyskać kredyt bankowy - czytamy w komunikacie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy ZBP.

Preferencyjne warunki gwarancji COSME

Do 30 czerwca 2021 r. nadal obowiązywać będzie obniżona prowizja za udzielenie gwarancji COSME ( https://www.bgk.pl/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/systemy-gwarancji/gwarancja-cosme/)  tj. 0,7% kwoty gwarancji dla kredytów obrotowych.

Ponadto wydłużono maksymalny okres gwarancji dla kredytów obrotowych udzielanych w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. do 39 miesięcy. W ramach oferty dostępne są również gwarancje na zabezpieczenie kredytów inwestycyjnych o okresie kredytowania do 8 lat.

Z oferty kredytów z gwarancjami COSME można skorzystać w bankach, które podjęły współpracę z BGK. Jest to 10 banków komercyjnych oraz 2 zrzeszenia banków spółdzielczych wraz ze 177 zrzeszonymi bankami spółdzielczymi. Kredyty z tzw. gwarancją PLG-COSME są dostępne u następujących pośredników:

Alior Bank, Bank Pekao SA, BOŚ Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska SA, SGB-Bank i 97 zrzeszonych banków spółdzielczych, Bank BPS i 79 zrzeszonych banków spółdzielczych, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas.

Czytaj także: Rząd wydłuży do 30 czerwca termin zawierania umów kredytowych z dopłatami dla firm w trudnej sytuacji

Warto zauważyć, że gwarancja COSME udzielana jest na zasadach rynkowych, czyli nie stanowi pomocy publicznej, ani pomocy de minimis.

To oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów takich, jakie są wymagane dla innych programów pomocowych oraz nie obowiązują go limity wynikające z pomocy de minimis.

Gwarancje Kreatywna Europa bez prowizji

Oferta gwarancji w ramach programu Kreatywna Europa dostępna jest dla przedsiębiorców z sektorów kultury i kreatywnych. Z początkiem roku BGK zrezygnował z pobierania należnej prowizji za udzielenie gwarancji do 30 czerwca 2020 r.

Czytaj także: Rząd zapowiada wsparcie dla gmin górskich: umarzanie podatku od nieruchomości i środki na inwestycje

Gwarancje zabezpieczają do 80% kwoty kredytu w maksymalnej wysokości 8,4 mln zł.

Gwarancje mogą być udzielone na okres 99 m-cy w przypadku kredytów inwestycyjnych oraz 27 m-cy w przypadku kredytów obrotowych. 

Z oferty kredytów z gwarancjami dla przedsiębiorstw sektora kultury i sektora kreatywnego można skorzystać w 5 bankach.

Gwarancje Kreatywna Europa udzielane są na zasadach pomocy de minimis.

Więcej informacji na stronie:

www.instrumentyfinansoweue.gov.pl/finansowanie-dla-beneficjentow

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej przy ZBP