BGK poręczy MSP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Polska przedsiębiorczość opiera się na tysiącach małych firm i wszyscy dobrze znają statystyki na ten temat. Ale dla każdego kto zna problemy MSP nie jest tajemnicą, że największym problemem małych firm jest brak dostatecznego majątku, aby otrzymać bankowy kredyt. Pomysł ministra Jacka Rostowskiego, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł poręczać firmom ze small businessu otrzymanie kredytu obrotowego jest krokiem w dobrą stronę.

Szacuje się, że około 1,5 mln polskich firm z MSP od lat nie bierze kredytów, bo nie są dostatecznie wiarygodni dla banków. Czyli, że mają zdolność kredytową, ale nie mogą udowodnić posiadania wystarczającego majątku, aby był zabezpieczeniem pożyczki. Paradoksem polskiej gospodarki jest to jak wiele firm finansuje kapitał obrotowy zyskami, oszczędnościami lub środkami z opóźnionych faktur wobec ich kontrahentów.

Pod tym względem przypomina to nieco sytuację z początków naszej transformacji, gdy wg danych KIG z przełomu lat 80/90 aż 80 proc. nowych firm zakładano ze środków własnych lub pieniędzy pożyczonych od rodziny! Oznaczało to, że polską rewolucję gospodarczą po roku 1989 zrobiono przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu banków w small business.

Dziś brak środków własnych i skutecznego systemu poręczeń powoduje, że zamiast inwestować w technologie i zatrudnienie małe firmy stale posiłkują się własnymi pieniędzmi, aby normalnie funkcjonować.

Ta sytuacja była dość niezręczna od lat dla wielu bankowców, którzy w badaniach PENGAB-u deklarowali, że ich zdaniem pomoc ich macierzystych instytucji wobec firm MSP jest zbyt mała. Część z nich tłumaczyła to faktem mocno wyśrubowanych planów sprzedażowych narzucanych przez zagraniczne spółki-matki. A te preferowały zyski przez skoncentrowanie działalności na kliencie detalicznym.

W przypadku MSP bankom było już trudniej: więcej ryzyk, kłopoty z oszacowaniem majątku, nieznane zobowiązania i zaległości np. wobec ZUS i fiskusa etc. Dlatego można się cieszyć, że tak jak w przypadku rezygnacji z obowiązku płacenia VAT gdy kontrahent nie przelał pieniędzy także nowy pomysł z BGK pomoże ustabilizować sytuację małych firm. A to będzie miało bezpośredni wpływ na stan finansów publicznych i samego bezrobocia.

Tego typu pomoc państwa dla sektora MSP jest prawdziwym światełkiem na końcu tunelu. Czekamy na więcej!