BGK: ponad 162 mln zł dla firm z Wielkopolski w ramach projektu Jeremie2

BGK: ponad 162 mln zł dla firm z Wielkopolski w ramach projektu Jeremie2
Fot. stock.adobe.com/Zerbor
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń unijnych w ramach projektu Jeremie2 skorzystało od sierpnia 2017 roku 1000 firm w Wielkopolsce, do których trafiło ponad 162 mln zł, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Są to środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO), którymi zarządza BGK.

Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń unijnych w ramach #Jeremie2 skorzystało od sierpnia 2017 r. 1000 firm w Wielkopolsce, do których trafiło ponad 162 mln zł @BGK_pl

„Województwo wielkopolskie to region, w którym najwięcej przedsiębiorców korzysta z instrumentów zwrotnych. Zdecydowaną większość stanowią mikroprzedsiębiorstwa (802). Projekt Jeremie2 zapewnił również finansowanie dla 181 małych i 17 średnich firm. Blisko 25% z nich to nowe podmioty (tzw. start-upy)” – czytamy w komunikacie.

Łączna suma udzielonego finansowania wyniosła ponad 162 mln zł, z czego pożyczki stanowiły 141 mln zł, zaś poręczenia 21 mln zł. Najchętniej po wsparcie sięgali przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa.

„Samorząd województwa wielkopolskiego w obecnej perspektywie UE ponownie przeznaczył największą w skali kraju kwotę na pożyczki i poręczenia dla sektora MŚP ze środków regionalnego programu operacyjnego. Tym bardziej z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że w ramach inicjatywy Jeremie2 przyznano już tysięczne wsparcie. 1000 wspartych przedsiębiorców dowodzi, że wielkopolskie firmy, w tym w szczególności mikroprzedsiębiorstwa i startupy, nadal potrzebują tego typu zewnętrznego źródła finansowania. Jeremie2 umożliwił im dostęp do kapitału, co przekłada się na realizację licznych projektów. Powstawanie i sukcesy niedużych firm mają ogromny wpływ na rozwój gospodarki naszego regionu” – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, cytowany w materiale.

Finansowanie zwrotne

Oferowane z projektu Jeremie2 pożyczki i poręczenia kredytów bankowych to zwrotne finansowanie. Oznacza to, że po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych przez przedsiębiorców pożyczek fundusze te będą ponownie wykorzystywane na wsparcie kolejnych przedsięwzięć. Dzięki takiemu mechanizmowi możliwe jest finansowanie dla większej liczby firm działających na terenie Wielkopolski i to w dłuższej perspektywie, wskazano także.

„Pomagamy rozwijać się każdej firmie, od start-upu po doświadczone przedsiębiorstwo. Dzięki pożyczkom unijnym można zrealizować innowacyjny pomysł lub po prostu sfinansować bieżącą działalność. Czasem uwolnienie niewielkiego kapitału własnego zwiększa chęć firm do rozwoju i inwestycji” – dodał członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński.

Dla kogo preferencyjne pożyczki i poręczenia?

Unijnym wsparciem w postaci preferencyjnych pożyczek lub poręczeń powinni zainteresować się przede wszystkim przedsiębiorcy borykający się z brakiem kapitału na rozwój i innowacje w swojej firmie, którzy mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu w bankach komercyjnych. To także doskonały sposób finansowania pomysłów na biznes dla tych, którzy dopiero rozpoczynają lub krótko prowadzą działalność gospodarczą. Kluczowymi odbiorcami tego typu wsparcia są więc start-upy, firmy niemające historii kredytowej czy zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne, podsumowano.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews