BGK: ponad 1,5 mld zł na wsparcie budownictwa czynszowego, rusza nabór wniosków w programie

BGK: ponad 1,5 mld zł na wsparcie budownictwa czynszowego, rusza nabór wniosków w programie
Fot. stock.adobe.com/photo 5000
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ruszył nabór wniosków kredytowych w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC) o wartości ponad 1,5 mld zł, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Nabór wniosków potrwa od 1 do 31 marca.

W programie SBC udzielamy kredytów, które finansują budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym.

– powiedział dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK Dariusz Stachera, cytowany w komunikacie.

Kto może skorzystać z preferencyjnych kredytów?

Z preferencyjnych kredytów SBC mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne, podał bank.

„Środki można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich, ale także na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną. Kredyt SBC może sfinansować do 80% kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR. Wnioski o kredyt należy składać do BGK” – czytamy dalej.

Czytaj także: Są pieniądze dla samorządów na budownictwo czynszowe >>>

Przy udziale finansowania udzielonego przez BGK (kredyty na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, SBC, budowlane), powstało ponad 110 tys. mieszkań czynszowych i spółdzielczych, podano również.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews