BGK ma umowę z Santander Bank Polska dotyczącą programu faktoringowego na kwotę do 200 mln zł

BGK ma umowę z Santander Bank Polska dotyczącą programu faktoringowego na kwotę do 200 mln zł
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska, Santander Factoring i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zawarły umowę dotyczącą współdzielenia ryzyka programu faktoringowego do kwoty 200 mln zł, podał BGK.

Rozwiązanie ma ułatwić firmom finansowanie ich działalności. Jest to pierwsza taka umowa pomiędzy bankami w Polsce #BGK #SantanderBankPolska #faktoring @BGK_pl @SantanderBankPL

Rozwiązanie ma ułatwić firmom finansowanie ich działalności. Jest to pierwsza taka umowa pomiędzy bankami w Polsce, podano w komunikacie.

Rozwiązanie mogące ułatwić finansowanie działalności przedsiębiorstwom

„Pomagamy rozwijać się każdej firmie, dlatego wdrożyliśmy rozwiązanie mogące ułatwić finansowanie działalności przedsiębiorstwom. Nasze wsparcie działa na zasadzie linii gwarancyjnej, z której instytucja finansowa, świadcząca usługi faktoringowe, może korzystać w sposób elastyczny, w zależności od zapotrzebowania. BGK przejmuje część ryzyka i gwarantuje firmie faktoringowej wypłatę do 50% środków z przyznanego jej klientom limitu faktoringowego. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo korzystające z usługi faktoringowej nie rozliczy się terminowo z instytucją finansową, której jest klientem, ta składa do BGK żądanie wypłaty z gwarancji, a BGK niezwłocznie przekazuje środki” – powiedziała dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BGK Anna Babiarz, cytowana w komunikacie.

Pierwsza tego typu transakcja partycypacji w programie finansowania zobowiązań na polskim rynku

„Poszukując rozwiązania dla naszego klienta, pomyśleliśmy o możliwości partycypacji innego banku w tym programie, co pozwoliło podzielić ryzyko. Idea doskonale wpisywała się w misję BGK wspierania polskich przedsiębiorstw. Jest to pierwsza tego typu transakcja partycypacji w programie finansowania zobowiązań na polskim rynku. Cieszymy się, że udało nam się ją stworzyć wspólnie z BGK, gdyż to rozwiązanie zwiększa możliwości wsparcia naszych wspólnych klientów” – powiedział dyrektor trade finance w Santander Bank Polska Oleh Turchyn.

Dzięki nowemu rozwiązaniu BGK realizuje swoją misję, a więc pełni rolę podmiotu uzupełniającego sektor bankowy i współpracuje z innymi uczestnikami rynku finansowego. Instytucja finansowa ma możliwość zwiększenia limitu środków, które może wykorzystać świadcząc usługi faktoringowe i zachowuje przy tym pełną relację z klientem, z którym dotychczas współpracowała. Ponosi też mniejsze ryzyko transakcji. Klient korzystający z faktoringu, po zaangażowaniu się BGK, korzysta natomiast w dalszym ciągu z usługi, którą zna i dopasował do swoich oczekiwań, wyjaśniono.

Czytaj także: BGK: do małych i średnich firm trafiło 1,79 mld zł wsparcia unijnego w tym roku >>>

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: ISBnews