Firmy mogą składać w BGK wnioski o dofinansowanie na innowacje technologiczne

Firmy mogą składać w BGK wnioski o dofinansowanie na innowacje technologiczne
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, mogą składać wnioski o dofinansowanie w programie „Kredyt na innowacje technologiczne” - poinformował BGK. Nabór potrwa do 24 maja 2018 roku, a do rozdysponowania jest 550 mln zł.

Firmy #MSP mogą składać w #BGK wnioski o dofinansowanie na innowacje technologiczne

Inwestycje mają zostać dofinansowane w formie premii, która przeznaczana jest na spłatę części kredytu technologicznego zaciąganego w bankach komercyjnych. Mogą ją uzyskać przedsiębiorstwa, które w wyniku wdrożenia innowacyjnej technologii wprowadzą na rynek nowe lub znacząco ulepszone (w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium RP) produkty, usługi lub procesy.

– Kredyt na innowacje technologiczne cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy wdrażają nowoczesne usługi i produkty. Dotychczas z premii technologicznej skorzystało już kilkaset innowacyjnych firm. Dla BGK ułatwianie im rozwoju i tworzenia miejsc pracy opartych na wiedzy i technologii jest praktyczną realizacją Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreśla dyrektor zarządzający w BGK Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

To już kolejny nabór BGK

Bank podał, że od 2015 r. BGK przeprowadził trzy nabory wniosków o dofinansowanie, w których mikro, mali i średni przedsiębiorcy złożyli 1364 aplikacje. Opiewały one na łączną kwotę dofinansowania ok. 4,6 mld zł, będącą wsparciem realizacji projektów o wartości prawie 10 mld zł. „Promesę premii technologicznej uzyskały 472 projekty, dla których wartość wsparcia ze strony BGK wyniosła ok. 1,7 mld zł. Do tej pory bank zawarł prawie 360 umów o dofinansowanie, które przekroczy 1,25 mld zł. Wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych obejmują m.in takie branże jak: produkcja przemysłowa, przemysł spożywczy, budowlany, motoryzacyjny czy meblarstwo” – napisano.

– Innowacyjne projekty z obszaru recyklingu baterii wymagają specjalistycznych instalacji inżynierii materiałowej. W tym obszarze sam pomysł i technologia nie wystarcza. Konieczne jest jeszcze wsparcie finansowe. Nasza firma posiada opracowaną przez gliwicki Instytut Metali Nieżelaznych technologię recyklingu czarnej masy z baterii. Bez dotacji ze środków UE innowacja pozostałaby tylko na papierze. Dzięki premii technologicznej (…) nasza firma ma szansę zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną na rynku polskim i zagranicznym – mówi Paweł Gajowski prezes Technika Recykling sp. z o. o., firmy wdrażającej nową technologię recyklingu z wykorzystaniem „Kredytu na innowacje technologiczne”.

Źródło: BGK